X-Morph: Defense

Verdikt
77

Povedená, zábavná a zatraceně efektní varianta na tower defense hry. Výbuchů, paprsků a bomb na vás vychrlí v jeden okamžik tolik, že by se za to nemusel stydět ani Michael Bay, ale kouká se na to dobře a hraje se to ještě lépe.

Další informace

Vydání: 30. srpna 2017
Štítky: sci-fi, tower defense, střílečka, indie hra, akční, strategie

Obrana mateřské planety před invazí mimozemských sil je vděčným tématem popkultury už desítky let. Různé útoky vetřelců a děsů z vesmírů najdete už v úplně prvních komiksech, a to už je vážně nějaký pátek. Není tedy divu, že se podobný úhel pohledu trochu omrzí, a je potřeba přijít s něčím novým. Co takhle se postavit za pomyslný knipl mimozemské stíhačky a vzpurnou Zemi si naopak podrobit? Jak je ctěná libost!

X-Morph: Defense však nesází všechno na jednu kartu lehce neotřelého zasazení. Ano, snažíte se v ní sice zplundrovat suroviny Země (takže se vlastně od lidí nijak nelišíte, když se to tak vezme), ale hra vás to nechá provádět skrze propracovanou, vyváženou a velice zábavnou akčně-budovatelskou složku.

Klávesnicí a myší ovládáte stíhačku, se kterou můžete jednak ručně bombardovat nájezdy lidských armád, ale také ji kdykoliv přepnout do budovatelského režimu a přímo v žáru největší bitvy rozházet obranné věže, jak je zrovna potřeba. Na to máte samozřejmě omezené zdroje, ale věže lze přesouvat a přehazovat jejich specializaci zdarma a za pochodu, takže můžete (musíte) dynamicky reagovat na vývoj bitvy a měnící se složení nepřátelských sborů. Proti těžkým tankům například nasadíte laserové kanóny, ale vzápětí přijde nálet dronů, proti kterým by nezmohly nic. Není nic snazšího, než rychle přetvořit své paprskomety na raketomety země-vzduch, a z dronů neproletí ani jeden.

Všechno to znamenitě vypadá, exploduje, imploduje, bouchá, bortí se, sesouvá se, vylétává do povětří. Jinými slovy, X-Morph: Defense jsou znamenité vizuální hody v žánru ryzí exotermické destrukce. Všemu samozřejmě pomáhá ještě zničitelné prostředí. Nic vám nebrání náloží z antihmoty odpálit třeba mrakodrap tak, aby spadl na silnici a znemožnil tak nepřátelským tankům průjezd.

Hratelnost je pekelně rychlá, dynamická a výborně odsýpá. Na hru se příjemně dívá a vyváženost jednotek i věží dává potenciál k různorodým taktickým hrátkám. Vše ještě korunuje akční část, kdy můžete vlastní dovedností a přesně mířenými střelami na slabá místa nepřátelských vln sami zvrátit blížící se katastrofu. Zbraně jsou celkem čtyři, můžete je vylepšovat, každá se hodí na jiný druh protivníků a tak dále. Herní design se zkrátka povedl. Exploze se, stejně jako jejich michaelbayovské kolegyně, po čase trochu okoukají, a hra pak může být malinko monotónní, ale stačí se ji nesnažit dohrát v kuse, a zabaví spolehlivě.