World of Horror

Verdikt

Itó jak vyšitý a k tomu tóny Lovecrafta. Tohle tahové RPG není pro slabé nátury, ale odhodlaní hráči si užijí neopakovatelný styl a jedinečnou atmosféru. Hra je k dispozici v předběžném přístupu, můžete ji zkusit hned teď. Plná verze vyjde v říjnu.

Další informace

Výrobce: panstasz
Štítky: horor, retro, tahová, japonsko, rpg

Jednobitový milostný dopis Džundžimu Itóovi a H.P. Lovecraftovi. Tak označuje hororové tahové roguelite RPG World of Horror sám jeho tvůrce, Paweł Koźmiński. V kabátku upleteném z nevšedního, ale propracovaného a k tematice se velmi dobře hodícího vizuálního stylu se skrývá napůl detektivka, napůl tahový dungeon z městečka Šiokawa, které se rozpadá ve spirále vedoucí k šílenství.

Staří bohové se probouzí a ozvěny této skutečnosti se zprvu nenápadně, ale postupně čím dál tím intenzivněji odráží v myslích obyvatel. Slabší propadají pomatení, silnější vzdorují z posledních sil a v ponurých nemocnicích, opuštěných učebnách, ztichlých bytových komplexech i temných lesích se zjevuje víc a víc nevysvětlitelných jevů. Oni přicházejí. Nepotrvá to dlouho.

Itó s Lovecraftem prostupují zasazením ruku v ruce, rozeznat tak lze jak rozmáchlou, fatalistickou nevyhnutelnost Cthulhu, tak Itóův oblíbený minimalističtější body horor zpodobňující děsivost jinak vlastně celkem všedních věcí.

Hra při každém pokusu losuje pět tajemství, která se ve snaze oddálit či dokonce zcela zastavit Prastaré musíte pokusit vyřešit. Náhodně se přitom generují i sekvence dílčích událostí, což zaručuje, že pátrání nikdy nebude úplně totožné. V cestě pak nestojí jen souboje s nemilosrdnými protivníky, ale i dialogy plné obdobně brutálního rozhodování.

World of Horror vstoupil do předběžného přístupu již před třemi roky a jeho jedinečný styl i hutná atmosféra bezezbytku potvrzuje, že i v dobách virtuálních, augmentovaných a bůh ví jakých ještě realit je vlastní představivost pořád jedním z nejmocnějších vypravěčských nástrojů. A hra poskytuje jaksepatří řízné (občas velmi doslova) podklady k jejímu nastartování. Však se podívejte na upoutávku výše a posuďte sami.

Hráčům tento přístup učaroval a titul nasbíral skvělé hodnocení 94 % pozitivních recenzí od více než pěti tisíc uživatelů. Plná verze dorazí 19. října, ve stejný den hra vyjde také na PS4, PS5 a Switch. Není však zatím jasné, jak moc (či jestli vůbec) se bude po obsahové stránce lišit od předběžného přístupu.