Words Collide

Verdikt
68

Pokud máte rádi slovní hry, tato by vás mohla potěšit některými neotřelými nápady, při nichž využijete představivost a schopnost plánovat dopředu. Zahrajete si ji zdarma na telefonu.

Další informace

Výrobce: Lamington Games
Vydání: 16. června 2023
Štítky: slovní, mobilní hry

Kolik si dovedete vybavit unikátních slovních her? Je jich opravdu nepřeberné množství, ale i zde v našich recenzích jste mohli objevit některé poklady. Třeba Gubbins. A dnes se k nim přidává Words Collide.

Základní princip hry je snadný. Přeskládejte písmena v řádku a vytvořte tak slova. Vše samozřejmě v angličtině, takže se hra může hodit třeba na procvičování slovíček. První vtip je už v tom, že každé písmeno můžete použít ve více slovech, pokud jejich návaznost dává smysl. Hra vám to hezky graficky znázorní barevnými linkami.

Čím delší slovo, tím více bodů. Samozřejmě. Stejně tak některá písmena jsou za více bodů než jiná. Třeba G. K tomu si připočítejte bonusy za tvoření více slov v jedné sadě a překrývání písmen a máte z toho hezkou bodovací hru. Jenže, tam rozhodně nekončíme.

Dalším unikátním prvkem jsou kaskády. Ty se těžko popisují. Představte si, že použitá písmena se posunou na jednu stranu, zatímco ta nespojená do slov zase na druhou. A pokud po tomto posunu vznikne nějaké další slovo, máme tu kaskádu. Tento efekt se může následně opakovat a opakovat. Vypadá to skvěle, působí to mocně, ale občas je to extrémně náhodné. Prostě přesouváte písmeno a všimněte si náznaku, že zde by vytvořilo kaskádu. To vám hra sama říká. Tak to prostě spustíte a nějak už to dopadne. Nejvíc bodů jsem občas nahrál ve chvílích, kdy jsem to ani pořádně nevymyslel, ale prostě to zrovna vyšlo.

A vedle módu pro jednoho hráče nechybí ani online multiplayer. Zapomeňte však na soupeření! V této hře kooperujete a snažíte se společně spojit písmena a nahrát co nejvíc bodů. Funguje to hezky a je to příjemná změna od všech těch soupeřivých her.

Trochu mě pobavilo, co všechno hra uzamyká za dokoupitelná vylepšení. Za herní měnu si odemknete hru pro jednoho hráče, možnost dělat kaskády, nebo třeba plnit denní výzvy. Jako by tvůrci udělali hru a pak všechny položky skryli do herního obchodu. Ke všemu se však dříve či později dostanete, jen je to trochu nezvyk. 

Words Collide mě mile překvapilo. Čekal jsem další předělávku Scrabble, ale dostal jsem neotřelou hru plnou nových mechanik a přístupů. Místy může působit trochu náhodně, ale zábavu si s ní užijete.