Wolfenstein 3D

Verdikt
80

Pokud si chcete vyzkoušet hru, která nesmírně proslavila a tím v podstatě odstartovala žánr 3D akcí z vlastního pohledu, máte ji před sebou.

Další informace

Výrobce: id Software
Vydání: 5. května 1992
Štítky: fps, zdarma, druhá světová válka, staré pecky, online hry, akční, online

O tom, zda je Wolfenstein 3D opravdu první first person akcí, by se dalo polemizovat. O jak důležitou hru ale jde, to je nezpochybnitelné. Hvězdné trio Romero-Carmack-Hall se zde zasadilo o popularizaci žánru takovým způsobem, že ačkoliv fakticky budeme malinko zavádějící, můžeme Wolfenstein 3D prohlásit za otce FPS naprosto bez problémů.

První epizodu hry, která byla k dispozici zdarma, měl doma v podstatě každý, kdo vlastnil počítač. Plná verze, oplývající šesti epizodami, již byla daleko vzácnějším artiklem a kdo ji měl, mohl se v mikrovesmíru počítačových hráčů těšit významnému společenskému postavení. V dnešní době je tato klasika k zahrání zdarma, takže obdivně závistivé pohledy kamarádů už vám nejspíš nepřinese, ale na druhou stranu si může doplnit vzdělání a dohnat resty opravdu každý.

Co se týče samotného hraní, není snad třeba Wolfenstein 3D sáhodlouze popisovat - a ono, co si budem, toho zde ani tolik na popisování není. Ve hře se vtělíte do kůže agenta B.J. Blazkowicze a s ním se nejdřív pokusíte uniknout z hradu Wolfenstein (to je právě ta epizoda zdarma, kterou hráli všichni), abyste se následovně vydali na sérii misí s cílem uštědřit citelné rány nacistickému režimu.

V praxi to pak vypadá tak, že vás hra postaví do bludiště chodeb, do ruky dostanete zbraň a jediným cílem je prostřílet se ven přes zástupy řadových i speciálních nácků. Hra sama sebe nebrala až tak vážně a občas překvapí závanem příjemné béčkovitosti - jako například při souboji s Hitlerem, který je oblečený v robotickém exoskeletonu se čtyřmi rotačními kulomety. Již zde se ale občas objevil prvek okultismu, který pak sérii Wolfenstein provázel dalších pětadvacet let.

Každý, kdo si chce zavzpomínat, uronit nostalgickou slzičku, nebo se na vlastní kůži přesvědčit, jak vypadal důležitý mezník ve vývoji her a zejména 3D akcí by si měl Wolfenstein 3D vyzkoušet.