Witchaven

Verdikt
70

Zábavný výlet do dvacetiletých vod herního průmyslu. Witchaven byl na svou dobu poměrně převratný a inovativní kousek, který s trochou tolerance uspokojí i dnes.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Další informace

Výrobce: Capstone Software
Vydání: 30. září 1995
Štítky: browser-gaming, fps, first person, fantasy, zdarma, retro, staré pecky, online hry, akční, online

Na počátku bylo slovo, a to slovo bylo Doom. Jistě, nikdo se nebude snažit tvrdit, že legendární střílečka od Carmacka s Romerem byla úplně první, ale byl to právě Doom, který způsobil neuvěřitelný boom akcí z pohledu první osoby. A jelikož neustálá řezničina se střelnými zbraněmi se po chvíli občas omrzí, vyskytly se sem tam třeba i fantasy variace. Mezi ně se řadí Witchaven.

Příběh je spletitý, propracovaný a hluboký, jak se na first person akci z roku 1995 sluší a patří. Jste rytíř. Váš pán vás poslal zabít čarodějnici. Jdete. Zabijete všechno. Nakonec i čarodějnici. Zápletka přesně podle dobového gusta.

Ačkoliv vás tedy děj z křesla opravdu nevymrští, nevadí to. Ve dvacet let starých akcích se sázelo na jiné trumfy, a je to právě způsob, kterým sprovodíte ze světa armádu fantasy nepřátel, který lze považovat za největší lákadlo hry. Witchaven totiž není tak docela střílečka. Je to řezačka. Drtivá většina zbraní je chladných, do rukou se vám dostanou meče, štíty, dýky, palcáty, ale třeba i halapartny.

Ve hře rovněž naleznete drobné náznaky RPG prvků, jako jsou oblékatelné zbroje, svitky s kouzly či prsteny poskytující odolnost vůči jednotlivým živlům a podobně. Výsledkem je chytlavá směsice, která byla tehdy natolik neortodoxní, že dobová kritika dost často nevěděla, co si se hrou počít. Witchaven tak dostal v soudobých recenzích humorně široké spektrum hodnocení, když ho někteří novináři vychvalovali do nebes, zatímco jiní recenzenti pro změnu zase nenašli skoro jediné pozitivum.

Názor si ale můžete udělat sami. Nebo si ho osvěžit, pokud už máte s Witchaven předchozí zkušenost. A nebude vás to stát nic - jen trochu času. Hra je totiž zdarma k zahrání v prohlížečovém emulátoru. Jak už to ovšem bývá, browserový Dosbox má s enginem Build docela problémy, je tedy možné, že zážitek nebude zcela plynulý. Ale znáte to, darovanému koni... Situaci lze (v případě sekaného obrazu) částečně napravit několika stisky klávesové kombinace Ctrl + F12.