Wartales

Verdikt

Nebude to žádná procházka růžovým sadem, což by se od nasazování vlastního krku za úplatu snad ani nedalo čekat. Taktické RPG Wartales vstupuje do předběžného přístupu, kde setrvá zhruba rok, můžete si ho tudíž vyzkoušet sami.

Počítač

Další informace

Výrobce: Shiro Games
Štítky: středověk, taktická, rpg, strategie

Studio Shiro Games se do hlubšího povědomí zapsalo svou budovatelskou survival strategií Northgard, po které už jsme od nich čekali jen velké věci. Jenže pak přišlo kooperativní akční RPG Darksburg, které už tak zářné nebylo. Ale brzy si snad budeme moct spravit chuť jejich dalším počinem – sandboxovým RPG Wartales.

O Wartales jsme se poprvé dozvěděli letos v létě během veletrhu E3, kdy tvůrci rovnou uvolnili hratelné demo a ukázali tak světu, že opět pracují na něčem výjimečném, čemu rozhodně nechybí potenciál.

Demo je stále dostupné na Steamu, stejně jako možnost zapojit se do beta testování. Ale pokud chcete přeci jen ucelenější zážitek, mohl by vám udělat radost předběžný přístup, k jehož spuštění dojde 1. prosince.

Ve Wartales se stáváte správcem malé bandy potulných žoldáků, s nimiž se ze středověkého světa zmítaného dozvuky strašlivé války snažíte vytřískat maximum. Pomáháte vesničanům odrážet nájezdy banditů (samozřejmě za úplatu), zaháníte agresivní divou zvěř, prozkoumáváte zapomenuté ruiny, ale také těžíte suroviny, vyrábíte zbraně a zbroj, ochraňujete karavany či sami obchodujete se zbožím mezi městy.

Jednotliví členové vaší party mohou vykonávat jedno z devíti povolání, která vám pomohou s protloukáním se světem. Bez horníka a kováře si těžko nakutáte železnou rudu na nějaký ten hrudní plát. Bez alchymisty v partě se musíte spolehnout na bylinkáře ve městech, kteří vám zahojí přetrvávající rány z tahových soubojů. A bez kuchaře se při táboření musíte spokojit s jablky a sýrem, o jejichž čerstvosti by se dalo polemizovat.

Další informace o hře se dají vyčíst z odpovědí na otázky natěšených hráčů, kde tvůrci například zahánějí myšlenky na magii a střelné zbraně, ale zase slibují podivná děsivá stvoření vycházející ze záhady, kterou v rámci příběhu odhalujete.

Wartales setrvá v předběžném přístupu zhruba rok, takže plno hru očekávejte na konci roku 2022 či začátkem roku 2023.