Warframe

Verdikt
80

Zdarma, ale férová, rozmanitá a s obrovskou plejádou možností, jak si přizpůsobit akci svému vlastnímu hernímu stylu. Warframe nelze nedoporučit, pokud vás žánr alespoň trochu zajímá.

Další informace

Výrobce: Digital Extremes
Vydání: 25. března 2013
Štítky: sci-fi, platby uvnitř hry, zdarma, third person, stealth, střílečka, free-to-play, multiplayer, kooperace, akční

Pokud vás již znudili velikáni poněkud zkostnatělého MMO trhu (World of Warcraft je sice fajn, ale patnáct let toho samého je zkrátka patnáct let), můžete zpozornět. Warframe má v současné podobě potenciál ukojit MMO žízeň na pořádně dlouhou dobu, jen nesmíte čekat titul úplně tradičního střihu.

Jedná se o výhradně instancovanou sci-fi řežbu, která kombinuje nemilosrdný boj zblízka pomocí čepelí nabroušených do molekulární tloušťky ostří se střelbou z desítek více či méně megalomanských kvérů a fantasticky volným pohybem rychlým jako vítr. Že to zní jako příšerná slátanina? Na papíře možná, ale v praxi se díky letům práce povedlo všechno vyvážit, přičemž jako tmel zde funguje stylizace, do které postavy jako kybernindžové zkrátka sedí. Popadat se za hlavu tak není důvod. Ani čas.

Základem hratelnost jsou titulní warframy, lidově framy. Jedná se o robotické pseudokombinézy vytvořené za jediným účelem - boj. Zatraceně efektní a chytlavý boj, nutno dodat. Ve hře je jich na výběr přes padesát, každý má čtyři unikátní dovednosti, mezi nimiž samozřejmě existují synergie a které budete muset využívat, pokud se chcete probít stovkami misí různých druhů, které vám stojí v cestě. Do jakékoliv aktivity se mimochodem můžete pustit sami a být úspěšní, máte-li hru dostatečně v ruce, ale stejně tak si můžete nechat přidělit další tři lidi do čtyřčlenné skvadry. Warframe hraje většinou několik set tisíc lidí zároveň online, nemusíte se bát, že by čekání na jakoukoliv misi, pokud zvolíte multiplayerový přístup, trvalo déle než několik vteřin.

Postupem času se zpřístupní stovky zbraní, každá trochu jiná, a do úplně všeho, co máte, můžete navíc vkládat modifikátory. Ty třeba zvyšují poškození, nabíjejí vaši střelbu elektřinou, zvyšují rozptyl výměnou za průraznost munice a podobně. Hra jich nabízí stovky a stovky, každý má navíc ještě své úrovně, lze je vylepšovat a podobně. Možností, jak si postavit svůj oblibený frame se svými oblíbenými zbraněmi, jsou bez nadsázky miliony.

S tím se však musí pojit jediné větší varování, pokud Warframe zvažujete. Vyrábět nové framy a výbavu, vylepšovat je a piplat k obrazu svému, je v podstatě jediný cíl hry. S trochou dovednosti budete po měsíci aktivního hraní v situaci, kdy už klidně sami zvládnete v podstatě jakoukoliv výzvu, co hra skrývá, alespoň s jedním framem. Kompletovat kolekci, zkoušet jiné přístupy a bavit se u toho je zkrátka zdejší endgame. Nemusí stačit úplně každému, zejména lidem, kteří za konečnou stanici MMO hratelnosti považují například souboje s ostatními. PvP zde sice najdete, ale v prapodivné formě, kterou skoro nikdo nehraje.

Nutno nicméně připustit, že samotná akce v kombinaci s ohromnou rozmanitostí přístupů zkrátka poskytuje dostatek zábavy. Jak už bylo řečeno, Warframe není tradiční titul, což s sebou nese i další pozitiva. Například na vás počká. Nic se nestane, když měsíc nebudete hrát, špička komunity vám nikam neuteče, nebudete se cítit mimo hlavní proud. Počítáte-li se mezi hráče obtěžkané zaměstnáním a tedy i logickým nedostatkem času, je možnost si jednou za čas na pár hodin zalétat v kovové kůži svého kybernindži o to lákavější. Místní svět také nabízí překvapivě propracovaný dějový podkres a pár opravdu povedených questů. Což je samozřejmě jenom plus.

Hra je v základu zdarma, což znamená, že celkem nepřekvapivě obsahuje i prémiovou měnu. Tu zde zastupuje platina. Za platinu pořídíte kde co, ale k žádné nefér nerovnováze nedochází. To jednak díky tomu, že naprosto všechno krom kosmetických vylepšovátek lze získat i běžným hraním, a hlavně drtivou většinou předmětů lze obchodovat mezi hráči. Stačí chvíli poctivě farmit, výsledky snažení prodávat na hráčském trhu, a přijdete si k platině v hodnotě stovek dolarů. Warframe odměňuje strávený čas, nikoliv velikost peněženky, a to je řešení, od kterého by se drtivá většina free to play titulů mohla přiučit.