Warcraft III: The Frozen Throne

Verdikt
93

Skvělý datadisk pro neméně skvělou hru, který z ní dělá legendu žánru realtime strategií a oblíbenou volbu pro multiplayerové seance i víc jak deset let od vydání. Přidejte k tomu strhující a epický příběh a máte před sebou jednu z nejlepších strategických her všech dob.

Počítač

WindowsWindows

Oficiální stránky

Mac OS XMac OS X

Oficiální stránky

Další informace

Výrobce: Blizzard Entertainment
Vydání: 4. července 2003
Štítky: warcraft, fantasy, realtime, strategie

Po několika odkladech a dlouhém čekání se dočkali všichni milovníci Warcraftu svého vytouženého třetího pokračování. Warcraft III: Reign of Chaos od Blizzardu přinesl mnoho inovací včetně kompletní 3D grafiky, které se sice zpočátku mnozí obávali, ale nakonec se stal jednou z nejlepších strategických her roku 2002. Nebylo se tedy čemu divit, když byl ohlášen datadisk s názvem The Frozen Throne.

Návrat do Azerothu

Děj navazuje na původní hru. Znovu se tedy vrátíte do Azerothu, kterému několik měsíců po porážce Archimonda a Plamenné legie u hory Hyjal hrozí nové nebezpečí. Vůdce Nemrtvých nazývaný Ner’zhul je totiž uvězněný v ledu na vrcholku ledové hory ve vnitrozemí arktického Northrendu. Toho se snaží využít Illidan a princ Arthas, kteří se ve vzájemné honbě snaží najít místo, kde je Ner’zhul držen a získat tak obrovskou moc.

Hlavní náplní The Frozen Throne je tedy jedno velké tažení. Ovšem nemyslete si, že se vás autoři snaží odbýt jednou ušmudlanou kampaní. Ony kampaně jsou hned 3 a v každé hrajete za jiný národ. Začátek první a konec třetí kampaně je opatřen animovaným intrem a outrem opět ve velmi působivé kvalitě. Opravdu škoda, že podobných animací není v datadisku více. Předělové scény v průběhu kampaní jsou totiž řešeny „pouze“ in-game animacemi, které jsou sice také dobré, ale jak sami uznáte, na ty renderované to nemá ani ve snu.

Tři nové kampaně

Tažení začíná hrou za Temné Elfy, konkrétně kampaní s podtitulem Terror of the Tides. Obsahuje již zmiňované intro, 8 hratelných kapitol a 3 samostatné in-game animace. Druhá kampaň Curse of the Blood Elves je sice označena jako lidská, ale hrajete zde za Blood Elfy, kteří jsou nyní v alianci s lidmi. Základny tedy obsahují lidská stavení a trénovat lze i lidské bojovníky. Nejvýznamnějšími aktéry jsou ale Blood Elfové spolu s jejich novým hrdinou jménem Blood Mage. Najdete zde 6 hratelných kapitol a podobně jako u Temných Elfů 3 intermezza v podobně in-game animací. Na závěr tažení si na vás autoři přichystali kampaň za Nemrtvé nazvanou Legacy of the Damned. Skládá se z 8 hratelných kapitol, přičemž jedna z nich je rozdělena na 3 části (celkem tedy 10 misí). Se čtyřmi in-game animacemi a závěrečným outrem tvoří vskutku impozantní finále.

Náplň jednotlivých misí je stejně jako v původní hře nápaditá a hlavně členitá, ale mise jsou také podstatně obtížnější. Výjimkou nebývá hned několik úkolů najednou, povinné a nepovinné questy. Někdy se nejdříve musíte probít daným úsekem a až poté se dostanete ke stavbě základny, jindy nestavíte základnu vůbec a jen procházíte mapou. Kromě standardních zadání, jako je třeba nalezení skryté nepřátelské základny, se setkáte i s takovými úkoly jako záchrana transportních lodí před zničením (potřebujete je pro přepravu přes moře), nalezení a oprava tří observatoří, záchrana 10-ti vězňů z podzemního vězení atd.

Bonus a vylepšený editor

Pokud jste nabyli dojmu, že to je vše, co vám může singleplayerová část nabídnout, tak jste na omylu. Jak jste si už určitě všimli, v hlavním tažení se jaksi nedá hrát za velmi oblíbené orky. S tímto faktem se sice musíte chtě nechtě smířit, ale aby vám to nebilo líto, můžete si zahrát ještě netradiční bonusovou kampaň. Netradiční proto, že v ní nestavíte žádnou základnu ani vojsko. Ve své podstatě by se dala přirovnat dejme tomu k Diablu. S několika bojovníky zde procházíte mapou, bojujete s nepřáteli a plníte různé questy. Pokud některý z hrdinů zemře, objeví se znovu na určitém místě znova a můžete pokračovat dál.

Ovšem ani touto kampaní vše nekončí. Pokud v menu rozklikáte nabídku custom campaigns, objevíte demo-kampaň obsahující 3 mise za orkskou hordu (opět tedy menší satisfakce za absenci v hlavním tažení) demonstrující co všechno nyní dokáže vylepšený Warcraft III World Editor. Zajímavostí je, že právě tyto tři mise se objevily v oficiálním demu Warcaftu III, přičemž tyto levely nebyly a nejsou součástí původní hry. Pokud jste tedy demo nehráli, máte šanci si to zde vynahradit. Nově vytvořené mapy tedy nemusíte používat jen ke skirmishi nebo multiplayeru jako doposud, ale lze vytvořit i vlastní kampaň.

Další hrdinové

Správný datadisk musí obsahovat také nové jednotky a budovy. Nejinak je tomu i v případě The Frozen Throne a každá rasa tedy má nového hrdinu. Lidská aliance vlastní již zmiňovaného hrdinu jménem Blood Mage, který disponuje zajímavým kouzlem Flame Strike. Také může libovolnou jednotku proměnit v ducha nebo mocného Phoneixe (to už jen v případě, že se jedná o vlastní jednotku). Orkové mají nového hrdinu v podobě Shadow Huntera. Ten dokáže uzdravovat, proměnit nepřátelskou jednotku v neškodného tvorečka nebo učinit všechny vaše jednotky v dosahu na nějaký čas nesmrtelnými.

Nočním elfům pomáhá zase Warden, která například hází po svých nepřátelích nože, dokáže se na krátkou vzdálenost teleportovat nebo je schopna stvořit z mrtvých těl vašich jednotek démona, který bude pronásledovat nepřátele. Posledním v tomto výčtu je hrdina Nemrtvých - Crypt Lord. Ten umí vyhodit nepřátelskou jednotku do vzduchu, z mrtvol může vykouzlit až 5 brouků nebo vytvořit roj kobylek, který svými útoky odsává zdraví nepřátelům a přidává ho svému pánovi.

Budovy a upgrady

A pokud by vám i tohle bylo málo, tak si lze ještě najmout neutrální hrdiny (pochopitelně za patřičný obnos). K tomuto účelu slouží nová budova Tavern neboli hospoda. Dalším stavením, která můžete využít v různých obměnách s každým národem, jsou magické obchody, kde si hrdinové mohou nakoupit například lahvičky se zdravím, manou a spoustu dalších věciček. Vylepšeních se dočkali i různé upgrady, jejichž „výroba“ se nyní dá zařadit i do fronty (naklikáte si například dva footmany, jeden upgrade a už se o nic nestaráte). Využít můžete i zcela nových upgradů, jako je třeba flak pro Gyrocopter (můžete s ním atakovat jiné vzdušné jednotky), hořící olej pro orkské katapulty, vylepšení elfské jednotky Druid of the Claw nebo možnost pro nemrtvé brouky Crypt Fiend a Carrion Beetle zahrabat se do země a stát se neviditelnými pro své nepřátele.

Je asi jasné, že datadisk The Frozen Throne toho nabízí více než dost. Pokud jste si tedy Warcraft III oblíbili, je pro vás The Frozen Throne prakticky povinnou volbou. Už jenom kvůli pokračování příběhu a vysokému počtu nových misí.