Vista Golf

Verdikt
80

Minigolf je v této arkádě osekán na naprostý základ. Hra se však může pochlubit nápaditými úrovněmi i online soupeřením, ke kterému se má smysl pravidelně vracet.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Shallot Games
Vydání: 27. července 2017
Štítky: arkáda, zdarma, sport, mobilní hry, golf, sportovní

Vista Golf redukuje golfový zážitek na naprosté minimum a nechává z něj jen to nejzábavnější. Největší předností této hry je právě její jednoduchost a jasné zaměření na soupeření s dalšími hráči.

Už jen z obrázků vám bude jasné, že Vista Golf není simulací. A to ani minigolfu, ke kterému má blíže. S klidným srdcem ho zařadím mezi arkády, které se skutečností tolik nezabývají. Tvůrci však v aktualizacích pracovali na vylepšení fyziky a chování míčku, takže pohyby jsou ve hře věrohodné. Jinak vás nepřekvapí, že se snažíte dopravit míček ze startovní pozice do jamky. Oproti dalším hrám stejného ražení má však tento titul několik unikátních prvků.

Základem je naprostá jednoduchost. Hrací plocha je rovná, takže na drobné nerovnosti se tu v žádném případě nehraje. Zapomenout můžete i na vliv větru apod. V podobném duchu pokračuje ovládání. Všimněte si, že okolo míčku je znázorněn kruh. Pokud uvnitř něho táhnete prstem, určujete směr a sílu odpalu. Jakmile se dotknete displeje telefonu mimo něj, ovládáte kameru.

Ovládání je tedy opravdu snadné, ale velmi jednoduše si nechtěným dotykem zkazíte celou herní sérii (o tom níže). Zprvu bude problémem také stupnice síly. Jen těžko si něco představíte po čísly od nuly do sta. Po pár hrách už však budete mít škálu pod kůží a mnohem méně se vám bude stávat, že jamku přestřelíte, nebo naopak k ní míček ani nedostřelíte.

A když jsme u té jednoduchosti, zmíním ještě grafiku, která rovněž pracuje na nejzákladnější úrovni a vystačí si s prostými 3D tvary. Dokonce ani okolí není kdovíjak propracované, ale zase působí minimalisticky a ve výsledku je na hru opravdu hezký pohled. Ne vždy však budete spokojeni s kamerou. V některých komplikovanějších úrovních se stává, že vůbec nevidíte, odkud míček odpalujete, protože je schovaný za nějaké překážky nebo herní plochu.

To nejlepší však přichází v úrovních samých. K dispozici máte tři mapy, které jsou odstupňovány dle obtížnosti. V každé z nich pak čeká 18 samostatných úrovní, jež však musíte hrát v řadě za sebou najednou. Důležitý je totiž až finální výsledek. Na každou úroveň hra stanoví optimální počet odpalů. Pokud se do jamky stihnete dostat rychleji, máte plusové body, naopak záporné. Po odehrání všech úrovní se body sečtou a výsledek se zapíše do tabulky nejlepších hráčů.

To samo o sobě není špatné, protože nemůžete dokola zkoušet jednu konkrétní úroveň, ale důležitý je vždy celý set úrovní. Za pozornost však stojí, že tyto tři mapy se každý týden mění. Pokud tedy přijdete za týden, čeká na vás třikrát osmnáct nových úrovní, zároveň se vyresetuje tabulka nejlepších hráčů a soupeření začne nanovo.

Ani free-to-play model není špatný. Hru stáhnete zdarma a během hraní na vás sama od sebe žádná reklama nevyskočí. Dokonce si nemůžete koupit ani žádné zvýhodnění. Jediným takovým prvkem je zrušení posledního odpalu. Na oněch 18 úrovní v jedné hře máte celkem dvě možnosti vrátit se o krok zpět a zrušit poslední nepovedený odpal. Za tu možnost však „zaplatíte“ zhlédnutím reklamy a opakujeme, že ji máte jen dvakrát. Je vidět, že se tvůrci snažili vytvořit především férovou soupeřivou hru, a ne vydělávat peníze. Snad jim to nebude osudným.

Nakonec nechybí ani nekonečný mód, ve kterém s nikým nesoupeříte a jen procházíte náhodné úrovně. V těžších mapách na vás však čekají opravdu záludné úrovně plné překážek a složitých odpalů. Místy tak hra může připomínat bláznivou Trackmanii. I přes veškerou jednoduchost a několik zmíněných problémů ji určitě doporučujeme, protože je mnohem méně triviální, než se na první pohled zdá.