Viridi

Verdikt
46

Viridi se snaží být přemýšlivým zážitkem zasazení a sledování vlastní rostlinky. Pro drtivou většinu hráčů však skončí jako plochá a nevyvedená hříčka.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Počítač

WindowsWindows

ZdarmaSteam

Další informace

Výrobce: Ice Water Games
Vydání: 20. srpna 2015
Štítky: puzzle, meditativní, mobilní hry, zdarma, platby uvnitř hry

Viridi skutečně není pro každého. Hra spadá do škatulky těch meditativních zážitků, které ani moc nelze označit za hru. Jde o relax, v němž zasadíte vlastní rostlinu a sledujete její pomalý růst. Viridi nechybí jakýs takýs hloubavější rozměr, tomu však nohy bez milosti podkopává zmatené uživatelské rozhraní, nepřesné ovládání a mikrotransakce, jimiž je titul dosti prolezlý. Tohle všechno a další věci přispívají, k tomu, že se u hry začnete zhruba po 3 minutách nudit.

Začínáte volbou vlastního květináče a sazeničky rostliny, kterou jako první vložíte do hlíny. Jakmile tak učiníte, hra vás přenese do jakéhosi vzduchoprázdna, kde můžete sledovat extrémně pomalý růst rostlinky. Kromě toho lze provádět pár dalších aktivit. Musíte dbát na závlahu kytky, nesmíte ji ovšem přelít. Jde však o asi jedinou smysluplnější mechaniku ve hře. Pak už totiž můžete pozorovat, popřípadě lze z nějakého důvodu zalít i šneka, který se drží na okraji květináče.


Existuje tu i možnost nakupovat spousty nových sukulentů a květináčů za reálné peníze, ale kdo by to dělal, když to postrádá jakýkoliv smysl nebo cíl. Cíl nebo smysl postrádá i hra samotná a k tomu ještě hráči vůbec neusnadňuje orientaci ve svých nabídkách. Kvitujeme stylovou minimalistickou grafiku titulu i zasněnou hudbu, někdy se však spořit s ovládacími prvky nevyplácí. Zmatené ikonky, absentující popisky, nepřesné ovládání, to vše ještě přispívá ke zmatenosti uživatele.

Chápeme, že za tvorbou Viridi stojí úmysl přijít s odpočinkovým, lehce zenovým zážitkem, kdy prostě zasadíte rostlinu a sledujete, jak vám pomalu roste. A ano, na první pohled vypadá hra atraktivně. Problém je spousta kontroverzních vývojářských rozhodnutí a fakt, že na trhu najdete hned několik výtečných her, jež k podobnému záměru volí daleko lepší přístup a s nimiž dostanete daleko lepší zážitek. Za všechny jmenujme hříčku Prune anebo hit Monument Valley.

Autoři Viridi nakonec nabízejí svůj projekt zdarma, takže hru můžete volně vyzkoušet. Jestli se vám její výše uvedený popis zamlouval, třeba s ní budete spokojeni. Počítejte však s tím, že budete patřit spíš k těm 95 procentům, které v ní uvidí jen mělké a bezcílné bloumání.