Vector

Verdikt
71

Zástupce oblíbeného žánru plošinovek nabízí zcela intuitivní ovládání i stovky fantastických animací, s nimiž je parkour po střechách dystopického města potěšením. Pakliže přetrpíte přísnost hry a zvýhodnění placené verze, zbude vám skutečně chytlává hříčka na cestu autobusem.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Nekki
Vydání: 20. října 2012
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, plošinovka, akční, sportovní

Parkour, tedy překonávání vzdálenosti mezi místy A a B během za pomoci různých akrobatických kousků, není jen populární sport, ale také se na něj dobře dívá. Tvůrci ze studia Nekki si toto všechno uvědomili a rozhodli se okolo této premisy vytvořit mobilní hru. Tak spatřil svět Vector.

Jednoduchý příběh vás uvede do antiutopického světa, v němž je svoboda pouhou iluzí a nekonečné zástupy lidí zde musí do úmoru pracovat za bedlivého dozoru místního Velkého bratra. Vy hrajete za úředníka, jemuž se jednoho dne znelíbí život pod vedením utlačovatelského vládnoucího aparátu a dá se na útěk vstříc svobodě.


Útěk je reprezentován neustálým během napříč desítkami úrovní. Pohyb dopředu je zajištěn, na vás zůstává osvojit si značně primitivní ovládání jedním prstem. Tah nahoru znamená výskok, pro skluz po zemi využijete gesto tahu dolů. Hráč dále využije specifické triky, které lze aktivovat jen na určitých místech v průběhu úrovně. Dejte tyto základní mechanismy dohromady a dejte hráči k dipozici v praxi. Nakonec to tedy vypadá tak, že se patřičným způsobem musíte popasovat s objevivšími se překážkami. Vector při tom boduje především úžasným pocitem setrvačnosti, když se vám jednotlivé pohyby daří úspěšně řetězit bez chyby jeden za druhým.

Jen pro čirou radost z běhu ale nehrajete. Po dobu sprintu v levelech sbíráte kostičky a peníze. Za peníze si kupujete kosmetické doplňky a především nové triky. Prováděním triků a sběrem kostek lze v každé úrovni dosáhnout až na tři hvězdičky. Není to však úplně jednoduché, zčásti proto, že si kvůli nedostatku peněz nebudete třeba moci ani dovolit a také proto, že Vector umí být pěkně komisní, co se vyhodnocování vašich povelů týče. Stačí prstem pohnout o okamžik později a pohyb se už nevydaří podle vašich představ.


Jestli něco stojí za vyzdvihnutí, bude to určitě design hry. Sází na vkusné minimalistické pojetí, kdy jsou všechny objekty i postavy zobrazované stylově jako pouhé siluety. V kombinaci s úžasně rozpohybovanými animacemi a nevtíravou elektro hudbou na pozadí se stará o pěkný estetický zážitek.

Vector ve své extrémní jednoduchosti nabízí velmi poutavou hratelnost a povedenou formu prezentace. Je pravda, že by hra ráda vaše peníze a někdy je ke hráči až zbytečně přísná, což může vést k frustraci. Přesto si vaši pozornost zaslouží.