Uptasia

Verdikt
71

Na první pohled poněkud podivný mix žánrů, který ovšem funguje dobře a nabízí příjemný budovatelský i manažerský zážitek.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDuelovky

Další informace

Výrobce: Upjers
Vydání: 13. února 2015
Štítky: browser-gaming, zdarma, budovatelská, platby uvnitř hry, nejhranější na starých hry.cz, online, strategie

Městečko jak z Pýchy a předsudku, korzety, kam se podíváte, škrobené dámy, ještě škrobenější páni, kočáry a břečťanem obrostlá sídla. Vcelku neotřelé zasazení pro budovatelskou strategii, o tom žádná. V Uptasia ale budete nejen budovat a zkrášlovat svou viktoriánskou vesnici, ale též se dočkáte žánrového skoku k takzvaným hidden object hrám, tedy hrám, ve kterých máte za úkol na obrazovce (zpravidla zastlané všemožným bordelem) najít několik konkrétních předmětů.

Cože? Ano, je to tak, Uptasia kombinuje zdánlivě nekombinovatelné. Docela dobře to funguje, občasná minihra se skrytými předměty či hledáním rozdílů v obrázcích nejen že nabízí příjemné ozvláštnění v poklidném rytmu budování, ale hlavně za ni dostáváte bonusy a výhody přímo do hry. Nemáte tak pocit, že je hledání předmětů ve hře jen tak, aby se neřeklo, ale že opravdu má smysl se mu věnovat, což je zkrátka dobrý design.

Zbytkem už Uptasia nepřekvapí. Dojde na klasické hromadění surovin, budování obytných domů i výrobních řetězců z různých továren, které chrlí zboží, jež pak obratem využijete. Cílem hry je samozřejmě blahobyt poddaných, co nejkrásnější městečko, a zástupy spokojených zákazníků, kteří odchází domů s taškami plnými vašeho chleba, květin, piva a bůh ví čeho ještě.

Vše koření potřebná dávka úkolů, která vás nenápadně směruje k tomu, co by bylo záhodno postavit či udělat. Pochválit je též třeba povedenou grafickou podobu hry, ucházející hudbu a profesionálně vyvedené uživatelské rozhraní, díky kterému je příjemné hru ovládat. K dispozici jsou, nepřekvapivě, i drahé kameny za skutečné peníze, které urychlují výrobu a výstavbu. Nutno však poznamenat, že tento systém není na Uptasia roubován nijak násilně a její poklidnou atmosféru si není problém vychutnat i bez placení.

Nepříliš příjemný je ovšem český překlad. Ten sice většinou funguje bez problémů, ale je zřejmé, že překladatel pracoval bez toho, aby si hru sám zahrál. To je sice běžná praxe, ale ne vždy je k užitku, zejména v případě, že předměty, které máte nalézt, jsou uvedeny pouze slovně, nikoliv obrázkem. Můžete tak zoufale hledat "pytlíky", a přitom se jedná o pořádně masivní pytle mouky a podobně. Pokud hledáte něco nového a originálního, poohlédněte se jinde, ale fanoušky browserových budovatelských strategií tato hra velice pravděpodobně potěší.