Unreal

Verdikt
96

Fenomenální akční hra, která, pokud se přenesete přes zastaralou grafiku, snese bez problémů srovnání s dnešními střílečkami - a řadu z nich dokonce překoná. Pro každého, koho vizuál neodpuzuje, jde o povinnost.

Další informace

Výrobce: Epic Games
Vydání: 30. dubna 1998
Štítky: sci-fi, fps, staré pecky, akční

Pouhé dva roky od vydání legendárního Quake a herní veřejnost byla u vytržení znovu. Opět se potvrdilo, že žánr FPS tlačí technologický pokrok počítačových her kupředu, protože v době, kdy Unreal spatřil světlo světa, si nikdo nedokázal vysvětlit, jak může hra vypadat tak dokonale. Na svou dobu dechberoucí vizuál však nebyl jediným lákadlem hry.

Tím se totiž stal zejména naprosto geniální level design, který zůstává v mnoha ohledech nepřekonaný až dodnes. Levely měly dokonce většinou i nějaký logický smysl a funkčnost, což stále ještě vůbec nebyla samozřejmost. Úrovně ve hře jsou zkrátka navrženy tak dovedně, že je čistá radost je procházet i dnes - pokud se samozřejmě přenesete přes grafiku, která už velice pravděpodobně záchvaty euforie nepřivodí.

Unreal se pochopitelně stal obrovským hitem a dobová herní periodika si střihla sveřepý závod v tom, kdo kolik dokáže natlačit superlativů do jedné recenze. Nutno však dodat, že oprávněně. Následoval ne tolik úspěšný druhý díl, ale pak hlavně multiplayerová odnož Unreal Tournament, která přerostla v plnohodnotnou sérii her. Některé z nich dodnes patří do zlatého fondu jako jedny z nejlepších stříleček pro více hráčů.

Pokud jste tatínka série Unreal z nějakého důvodu minuli a máte chuť si doplnit vzdělání, rozhodně neváhejte. Na dřevní vizuál si zvyknete velice rychle a pak zůstane jen skvělá hratelnost a perfektní skladba úrovní.