Unmaze

Verdikt
75

Unmaze nabídne poutavé vyprávění i působivé výtvarné zpracování. Herně se bohužel tolik nesnaží, ale první kapitolu si můžete vyzkoušet zdarma, takže snadno poznáte, jestli je hra pro vás či nikoliv.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: ARTE Experience
Vydání: 21. června 2021
Štítky: indie hra, mobilní hry, adventura

Ariadna vyvedla Thésea z Minotaurova labyrintu pomocí klubka niti, protože se do něj zamilovala na první pohled. I když to pro oba nakonec nedopadlo šťastně, je to populární příběh řecké mytologie. V moderním převyprávění se vrací díky hře Unmaze. 

Právě Ariadna je ústřední postavou nové mobilní hry. V té má za úkol vyvést Thésea z labyrintu. Místo nitě však používá magický krystal, skrze který může se svým přítelem komunikovat. Brzy však zjistí, že krystal reaguje na světlo, a když ho schová do tmy, uvidí místo toho svého mladšího bratra Astériona. Ten se rovněž ztratil v labyrintu a dost možná ví o celé situaci více, než zprvu dává znát. Komunikovat můžete vždy jen s jednou postavou naráz.

Asi už vás napadlo, že hra využívá přední kameru a mezi postavami se přepínáte právě přesunutím na světlo nebo do stínu. To je nastavitelné dle vašich podmínek a funguje to dobře. Na druhou stranu se mechanika po chvilce ohraje a osobně bych byl raději za přepínání tlačítkem. Hra vám rovněž měří, jak dlouho se kterou postavou strávíte, na což vyprávění následně reaguje. Stejnou mechanikou nabíjíte nalezené krystaly a jinak se zbytek hry odehrává buď v dialozích nebo při procházení labyrintu. 

Kouzlo hry spočívá ve dvou aspektech. Na prvním místě je poutavé vyprávění, kdy poznáváte všechny tři charaktery a zjišťujete, že jejich příběh není černobílý. Théseus rozhodně není čistým hrdinou a Astérion má do záporáka rovněž daleko. Druhým aspektem je výtvarné zpracování, které je vynikající. Prostředí i jednotlivé scény jsou plné zajímavých detailů a barevné zvýraznění v jinak černobílém světě funguje velmi dobře. 

Ve výsledku je však hra především o postavách a sám labyrint tolik prostoru nedostane. Ve středu pozornosti stojí přepínání mezi oběma chlapci a jejich bližší poznávání. Hra světla a stínu funguje v teoretické rovině dobře, ale překlápění telefonu se brzy omrzí. První kapitola hry je k vyzkoušení zdarma, takže rozhodně nemáte nad čím příliš uvažovat. Za zkoušku stojí rozhodně a věřím, že vás osloví i zbytek.