Unmatched: Digital Edition

Verdikt
85

Unmatched nabízí taktické souboje v povedené adaptaci zábavné deskové hry. Jak by vypadal souboj Artuše třeba s Medúzou?

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Ostatní platformy

PočítačPočítač

Steam

Počítač

Mac OS XMac OS X

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Acram Digital
Vydání: 15. září 2022
Štítky: bojová, deskovka, bojovka, mobilní hry

Když se řekne „bojová hra“, mnozí z vás si asi představí Tekken nebo Mortal Kombat. Já bych dnes však chtěl mluvit o malé adaptaci deskové hry, která do tohoto ranku výborně zapadá a nabízí parádní taktickou hratelnost. 

Pokud jste to nikdy neuměli s ovladačem a naučit se náročná komba vyžadující rychlé mačkání čudlíků v přesných sekvencích pro vás byl problém, hra Unmatched by vás mohla zaujmout. Nabízí totiž vzrušující duel dvou zápasníků, ale zvládne to v poklidném tahovém režimu. Hrát můžete buď jeden proti jednomu, nebo rovnou dva proti dvěma v týmové variantě. Jak to celé funguje? 

Každý hráč má vlastní balíček karet, který mu dovoluje útočit, bránit se nebo používat speciální schopnosti. V ruce tak máte nějaké karty, vaše figurka stojí na bojišti a ve svém tahu provedete přesně dvě akce. 

Možností číslo jedna je Manévr. To je hlavní způsob, jak získávat nové karty. Takže líznete kartu a následně se můžete, ale nemusíte, pohnout se všemi svými bojovníky. To jsem ještě neříkal? Většina hrdinů má k sobě také nějakého pomocníka. Pohyb je v této hře naprosto zásadní. Jednak se potřebujete dostat k nepřátelům, abyste na ně mohli útočit, ale zároveň od nich chcete pryč, aby oni nemohli útočit na vás. Ideální situací je, když se vám podaří zaútočit a následně utéci. Alespoň natolik, abyste je donutili jednu z drahocenných akcí propálit na pohyb. 

Druhou možností je útok. Vyberete útočnou kartu ze své ruky, zahrajete ji a spustíte souboj. Jsou dva typy hrdinů. Ti co útočí na blízko musí stát vedle svého cíle. Druzí zaútočí na kohokoliv ve své zóně. To je další z chytrých aspektů této hry. Lokace na mapě totiž mají barevnou texturu, podle které na první pohled vidíte, kdo je a není na dostřel. Kartu hrajete skrytě a obránce také může zahrát obrannou kartu. Po otočení se vyhodnotí kdo vyhrál, podle toho se udělí zranění, a také se provedou schopnosti karet, které mohou být naprosto rozhodující. Díky nim se můžete hýbat, dávat zranění, lízat karty, odhazovat karty protivníkům a všelijak manipulovat se stavem hry. Každé otočení karty je tak plné napětí. 

Poslední možností je provést léčku, kterou prostě zahrajete, vyhodnotíte její efekt a hotovo. Jednoduché, ale mnohdy dost zásadní. Je důležité podotknout, že každý hrdina má úplně jiné složení balíčku a schopností. A tím se liší i styl, kterým je potřeba hrát.

A kdo jsou ti hrdinové? V tom je další fór, tato hra vám dovolí proti sobě postavit známé a nečekané hrdiny. Jak by vypadal souboj Artuše s Alenkou z Říše divů? Co takhle Sindibád proti Medúze? Robin Hood proti Sherlocku Holmesovi? To vše je ve světě Unmatched možné. Abyste byli opravdu kompetitivní, je potřeba všechny hrdiny znát. Jinak třeba nebudete připraveni na to, že když vás Medúza porazí svou nejslabší kartou, sežehne vám zároveň skoro všechny životy. Nikdy tak nemůžete zůstat bez obrany a vždy musíte být ve střehu. Alenka? Ta se umí zvětšovat a zmenšovat, čímž získává bonusy k útoku či obraně. To vyžaduje určitou dávku strategie a plánování. 

Upřímně mám nejradši hru dvou hráčů, protože je díky tomu ten duel opravdu taktický, rychlý a působí jako skutečná bojovka. Ve čtyřech se do toho vkládá více strategie, na svůj tah čekáte déle a než přijdete znovu na řadu, celá hra se dost promění. 

Hrát můžete proti uměle řízeným protivníkům v několika stupních obtížnosti. A pokud se vám to ohraje, můžete se zapojit do online bitev proti zkušeným hráčům. 

Digitální adaptace této fantastické deskovky se povedla skvěle. Tutoriál je trochu ukecaný, ale hru vás naučí humornou formou. Vizuál se stále drží karet a figurek, což by někoho mohlo odradit, ale aspoň si zachovává svou přehlednost. A ilustrace karet jsou opravdu perfektní. Ovládání je pohodlné a celkově vzato hra vypadá opravdu dobře. Digitální adaptace je zatím výrazně pozadu, a zatímco do té fyzické si můžete pořídit celou plejádu rozšíření a nových figurek, na počítači nebo telefonech si musíte vystačit se základem a prvními rozšířeními. Alespoň prozatím, protože autoři na vydávání dodatečného obsahu již pracují. 

Hru si můžete zakoupit pro telefony Android a iOS nebo pro počítač skrze Steam.