Ultimate Fishing Simulator

Verdikt

Rybaření je zvláštní koníček, který můžete buď milovat... nebo nechápat. Pokud se řadíte do první skupiny, můžete si vyzkoušet Ultimate Fishing Simulator. Hra sice ještě nevyšla, ale je dostupná v programu předběžného přístupu.

Počítač

WindowsWindows

19,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Ultimate Games S.A., Bit Golem
Štítky: first person, realistická, simulace

Kdo by z pohodlí domova nechtěl zažít dobrodružství sportovního rybolovu! Že nikdo? Je to samozřejmě ostuda nahazovat udičku přímo z gauče, ale Ultimate Fishing Simulator vypadá jako překvapivě solidně zpracovaná alternativa k nedělnímu ránu u vody. Až rybářská simulace opustí program předběžného přístupu, může se stát zajímavým herním úlovkem nejen mezi pseudo-simulátory, ale i v širším měřítku. Rozhodně se nikomu nepomstí mizernou hratelností.

Výlet na druhou stranu světa 

Soudě dle prvních dojmů z early accessu, není virtuální rybolov donebevolající nuda, ani past na spotřebitele, na rozdíl třeba od simulátorů popelářů a skladnických ještěrek. Záleží pouze na tom, jak moc si vážíte tepla domova a volného času, protože ho lze pochopitelně strávit i u opravdového rybníka. To je nicméně dilema doprovázející všechny hry, které napodobují lidskou práci nebo koníčky. U tohoto rybářského simulátoru, který umí být docela zábavný a poučný, naštěstí nešlápnete tolik vedle díky jeho solidní kvalitě. 

S pomocí vložené encyklopedie poznáte v Ultimate Fishing Simulator zblízka život pod vodou, který s pomocí zajímavého rybářského vybavení a v obstojné hratelnosti postupně vytáhnete na břeh. Rybaří se v reálných, exkluzivních lokalitách, do kterých je čest otlačit své virtuální holínky. Čekají na vás jezera pod Skalistými horami, Bajkal a panamský resort Pinas Bay. V budoucnu mají přibýt i další atraktivní lokace a díky editoru úrovní nejen od samotných autorů.

Rozmanité příležitosti 

Mrsknout prutem z domova na druhý konec světa má bezesporu své kouzlo. Průběžná změna kulis v herní kampani je přitom důležitá nejen pro atmosféru, ale i hratelnost. Jednotlivé destinace se od sebe liší rozlohou, což zvyšuje nároky na hledání dobrých rybářských „plácků“, a také se v nich objevují nové druhy ryb, které baští specifickou návnadu a chytají se odlišným způsobem i nářadím. To vše zaručuje rozmanité zážitky po docela dlouhou dobu hraní, která v early accessu vystačí přibližně na dvě až tři příjemná herní odpoledne. 

Mechanika herního rybolovu se ustálila v rozmezí od věrné napodobeniny reality k úplné frašce, když hra vcelku uvěřitelnou práci s prutem zpestřuje až legračně nereálnými detaily. Například rybolov sledujete ze dvou virtuálních kamer. Standardní first person perspektiva se používá k nahazování prutu a řízení člunu a detailní záběr pod vodou slouží k dokonalému přehledu o dění kolem návnady. Jako byste strčili hlavu pod hladinu. Ve hře nechybí ani spousta doplňkových informací. Užitečné jsou hlavně ty o síle vzdorující ryby, což napomáhá lovit tak, aby se nepřetrhl vlasec, nebo úlovek předčasně neuplaval.

Dojmy jako na houpačce 

Herní kampaň, kterou lze absolvovat jak o samotě, tak v rámci multiplayeru, je směsicí více či méně zábavných prapodivností, kterým člověk pozvolna přichází na chuť. Zpočátku hra určitě neoslní, u prvního jezera Betty Bay v Coloradu se rybám nejdříve do podběráku vůbec nechce a úvodní fáze hraní trpí až čtvrthodinovými prostoji mezi jednotlivými úlovky, což může být smrtící pro pozornost i docela trpělivých hráčů.

Hráč tak doma stihne uklidit, vyprat i navařit, zatímco po očku sleduje situaci na monitoru. V dalších destinacích se problém víceméně opakuje, ale naštěstí již po kratší dobu, neboť časem přijdete na kloub celému problému. Klíčem k snesitelnému urychlení kampaně je vybrat v každé lokaci tu nejuniverzálnější návnadu, na kterou ryby nejlépe reagují. Pak začnou kolem háčku proplouvat v hojnějším počtu, hra za jejich ulovení začne rozdávat štědřejší odměny, zpřístupní se dokonalejší vybavení a motivační cyklus vyvrcholí bojem s až osmdesátikilovými potvorami jako Greater Amberjack alias Kranas Dumerilův.

Samotný princip lovení je víceméně neměnný, ať už taháte z vody pstruhy, okouny, štiky nebo cokoliv exotického. Když ryby „berou“, stačí zjednodušeně řečeno párkrát zakvedlat myší a vše je vyřešeno. Nejdůležitější je moment, při kterém se napichují na háček. Pak už je stačí střídavou technikou přitahování a povolování vlasce dostat na břeh.

Přestože ve hře existuje několik technik rybolovu, osvědčuje se zatím spíše jejich bohapusté kombinování. Je otázkou, zda nemohla být technika rybaření a algoritmus posílající ryby na smrt komplexnější, a tíhnout tak k větší specializaci, při které by rybář sbíral specifičtější zkušenosti. Zatím se zdá, že úspěch do značné míry závisí pouze na správné návnadě a náhodě, což možná odpovídá skutečnosti, ale hře by přesto slušelo více proměnných.

Možná jí ubližuje i to, že se navzdory dvěma úrovním obtížnosti nemůže rozhodnout, komu se zavděčit víc, zda úplným laikům, anebo rybářům, kteří se beztak jejím postupům vysmějí. Při náročnějším módu hraní se pouze vypínají některé arkádové prvky, jako je například zmíněný pohled podvodní kamery.

Multiplayer duchů

Než hra opustí program early access, bude potřeba v ní lépe vyvážit hratelnost, vylepšit umělou inteligenci a přidat snad i pár dalších nápadů. Na obranu autorů nutno podotknout, že hru průběžně modernizují a v plné verzi by mohla hra být skutečně bohatší, lépe vyladěná a nápaditější. V první polovině roku se v ní má dodatečně objevit například režim zimního rybolovu, internetové rádio či lokalita Louisiana.

Nejistá je však budoucnost multiplayeru, který stále představuje pouhý online žebříček. Zúčastníte-li se společné hry, ostatní rybáře vedle sebe bohužel neuvidíte, pouze se vám budou automatickými zprávami chlubit velikostí a hmotností úlovků. To na druhou stranu aspoň humorně podtrhuje kolorit, jaký je pro rybolov nejtypičtější. Totiž, že na velikosti opravdu záleží. 

Na Ultimate Fishing Simulator je nejkouzelnější, že nemusíte být členem Petrova cechu, abyste jí porozuměli a aspoň trochu si ji oblíbili. Po kolena v rákosí a s posledním kusem chleba na háčku se budu dál s úsměvem divit, jaké kousky vytahují z vody ostatní a doufat, že veškeré dodatečné herní úpravy povedou správný směrem.