UFO: Enemy Unknown

Verdikt
87

UFO je jedna z her, kterou si musí pamatovat snad každý. Takových titulů by se samozřejmě dalo jmenovat víc, ale v tomhle případě je potřeba ještě doplnit drobný detail, že se i dnes jedná o stále stejně skvělou zábavu - což u starých her nebývá vždy pravidlem. Máte-li náladu na trochu zatraceně chytlavé nostalgie (či jste UFO nedejbože nikdy nehráli), směle do toho, není co řešit.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Počítač

WindowsWindows

Good Old Games

Další informace

Výrobce: Microprose
Vydání: 15. března 1994
Štítky: sci-fi, tahová, browser-gaming, zdarma, staré pecky, online hry, online, strategie

Existují tituly, které mají na přívaly nostalgie snad patent. UFO: Enemy Unknown k nim bezesporu patří, protože návrat do blažených dětských (či minimálně mladších) let zprostředkuje bez problémů už zvuk tlačítek v menu. Bylo by ovšem poměrně smutné, kdyby charakteristické "klik" při spuštění nové hry bylo tím nejlepším, co může hra nabídnout. Naštěstí není.

Věk se totiž projevil snad jenom na grafice. Ano, UFO z dnešního pohledu nevypadá zrovna vábně, a to ještě musíme hovořit ve velmi výrazných eufemizmech. Jenže zvyknout si na vizuál jak z Pollockovy noční můry trvá tak minutu. Zbývají hodiny neuvěřitelně chytlavé a vyvážené zábavy, která se směle může rovnat dnešním titulům.

Základem je mapa Země, kam umisťujete základny. Odtud také provádíte strategický management na globální úrovni. Rozdělujete finance, zásobování, přidělujete vědce k různým druhům výzkumu a podobně. To vše za jediným účelem - ubránit se mimozemské hrozbě, a pokud dají všichni svatí, nakonec třeba přejít do protiútoku.

Druhou rovinou jsou potom samotné bitvy. S létajícím transportérem vyrážíte na výsadky, kde už následně převezmete bezprostřední kontrolu nad svými vojáky. V tuto chvíli se hra mění na klasickou tahovou strategii, ve které hraje roli váš taktický um, schopnost odhadnout situaci, a samozřejmě v nemenší míře štěstí.

Jistě nikdo se zatajeným dechem nečeká na verdikt. Jaký by také mohl být? UFO: Enemy Unknown je fantastická zábava, to se zkrátka tak nějak ví, netřeba to opakovat s kadencí rozbitého gramofonu. Může za to parádní atmosféra, vyvážené tempo, napínavé boje, radost z postupného vylepšování technologií a vojáků, a nakonec pochopitelně i sladká satisfakce z vítězství.

Hra je k dispozici zdarma v prohlížečovém emulátoru, který po vás ani nebude chtít žádnou instalaci. Za pár Euro si je rovněž možné pořídit verzi optimalizovanou pro Windows, která internet ke spuštění nepotřebuje.