Tyrian

Verdikt
80

Polovina devadesátých let. Kdo měl Pentium, byl král, a na obrazovkách se proháněly střílečky s letadélky. K nejlepším z nich patřila právě hra Tyrian, kterou si v dnešní době můžete zahrát zdarma ve svém prohlížeči. Směle do toho, ať už ze zájmu či jen z nostalgie.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Další informace

Výrobce: Epic Megagames
Vydání: 10. června 1995
Štítky: sci-fi, browser-gaming, zdarma, střílečka, retro, staré pecky, akční, online

Pokud se nějakého herního pamětníka zeptáte, která byla jeho nejoblíbenější stíhačková střílečka, je dost možné, že si k odpovědi zvolí jednu z dvojice Raptor a Tyrian. Her tohoto žánru vznikala zejména v devadesátých letech poměrně kvanta, ale většina z nich upadla v zapomnění. Ne tak Tyrian, který se dočkal několika předělávek a řada hráčů na něj se slzou v koutku vzpomíná dodnes.

Co do hratelnosti se jedná o naprostou klasiku. Dostanete před sebe neúprosně se posouvající terén, pod kontrolu stíhačku, kterou si můžete před každou úrovní dle chuti přezbrojit, a o výzvu se postarají hejna nalétávajících nepřátel, obranné věže i různé pevné překážky.

Jak už to ve starých hrách bývá, obtížnost hráče zrovna dvakrát nešetří. Pokud si, zvyklí z dnešních her, bláhově zvolíte obtížnost "hard", přejeme pevné nervy. Titul od hráče očekává přesné reakce i pohyb a nezřídka i naučení se úrovní nazpaměť, protože vyhnout se napoprvé všem nástrahám, když člověk neví, kde jsou, je takřka nemožné.

Dnes už bychom to nejspíš považovali za designovou chybu, dříve se ale jednalo o běžný herní prvek. Pokud se s ním smíříte, zjistíte, že Tyrian nabízí výbornou akční zábavu i dnes. Střelba je rychlá a dynamická, pohyb dravý a strhující. Možnost namontovat si na svůj létající vynález zkázy nové a nové mocnější zbraně navíc funguje jako výborná motivace ke snaze posbírat při průletem úrovně co nejvíce peněz.

Hru si můžete zahrát zcela zdarma ve svém prohlížeči. Ovládá se buďto myší, nebo kurzorovými klávesami.