Trivia Crack

Verdikt
55

Trivia Crack je vědomostní hra, která svou zábavu i poučení ukrývá za ošklivým vzhledem a především pokaženým modelem zpoplatnění.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Windows PhoneWindows Phone

Microsoft Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Etermax
Vydání: 26. října 2013
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, vědomostní, mobilní hry, logické

Když se nějaký titul vyšplhá na první příčku nejvíce stahovaných aplikací v App Store, už to něco znamená a lze očekávat, že jej bude doprovázet nemalá pozornost ze strany médií i uživatelů samotných. Tvůrcům Trivia Crack se podařilo oboje. Jejich vědomostní hříčku hrály v jednu chvíli desítky milionů hráčů po celém světě. Hra za to může vděčit chytlavému jádru převzatému z vědomostních soutěží a silnému sociálnímu prvku. Co však nepotěší, je nevybíravý model zpoplatnění.

Trivia Crack se prezentuje jako online obdoba populárního Milionáře. Dvojice protihráčů v ní pokaždé roztočí kolo, jehož šipka ukáže na okruh, z něhož se jim následně položí otázka. Z hlediska témat se jedná o zeměpis, svět zábavy, sport, umění, vědu a dějepis. Pro odpověď jsou k dispozici klasické čtyři možnosti. Odpoví-li hráč správně, může znovu roztočit kolo, v opačném případě se kormidla chápe oponent. Cílem je sbírat za správně zodpovězené otázky body a porazit člověka na druhé straně. Tím rovněž dochází k postupu po žebříčku úrovní, za což je hráč odměňován různými bonusy.

Vedle zrovna popsaného základního režimu se ve hře vyskytuje také Challenge mód, v němž větší skupina uživatelů odpovídá na celou sérii otázek a ten, kdo z tohoto souboje vyjde nejlépe, vítězí. Pokud se bavíme o samotné podstatě titulu, tedy otázkách a odpovědích, funguje Trivia Crack na jedničku. Zadání působí variabilně a zajímavě, nechybí ani velmi příjemný vedlejší efekt podobných her, a sice, že se mnoho nového dozvíte. Soupeření s reálnými hráči zase hře dodává šťávu a možnost vytváření uživatelských kolekcí otázek zajišťuje, že po chvíli nebudete znát obsah hry nazpaměť.


S pravidly Trivia Crack tak, jak jsou nastavené, se ovšem bohužel pojí i hned několik výtek, které ke hře máme. Nejzásadnější problém spočívá v rozhodnutí autorů nepustit hráče k odpovídání, dokud oponent neudělá chybu. Zápasy se ale mohou táhnout dlouhé minuty anebo i hodiny. Co když ale chcete prostě pustit hru a hrát? Inu, máte smůlu. Naštěstí existuje možnost rozehrát více utkání najednou, pořád ale tenhle krok působí přinejmenším podivně.

Hra je také dostupná ve dvou edicích. Jedna je zdarma, za druhou se platí, ale zato vám z ní vývojáři odstraní všechny reklamní bannery. Což stojí za zvážení, jelikož uživatelské prostředí neplacené verze vypadá vinou všudypřítomných nabídek jako pořádný zmatek. Ani prémiové verzi nicméně nechybí možnost zakoupit si všemožné zlepšováky a nápovědy skrze mikrotransakce. A to už je dost na pováženou. Obzvláště s přihlédnutím ke skutečnosti, že takto zvýhodnění plátci nad vámi mohou mít hmatatelnou výhodu. 

Trivia Crack doráží na trh se zábavnou, dynamickou hratelností, pro kterou se, jestliže hledáte nějakou novou mobilní kratochvíli, po hře vyplatí sáhnout. Současně s sebou však nese spoustu "ale", která vám budou znepříjemňovat život. Část jich vyplývá z nátura gratis produktů, část je daní za to, že se v základu jedná o multiplayerovou hru. Je toho zkrátka příliš na to, aby šlo hře udělit něco vyššího než výsledných 55 bodů ze 100.