Trine 2

Verdikt
84

Trine 2 je barevná, originální a ve všech ohledech vyladěnější než výborná jednička. Až na respecializaci bez postihu jde o dílko takřka bez chyby, které si užijí všichni bez rozdílu věku. Pro každého milovníka líbivé hratelnosti a akčně-logických plošinovek jde o jasnou volbu. Hra se dnes pro počítače a PS4 prodává v Complete edici, tedy se všemi přídavky již v ceně.

Další informace

Výrobce: Frozenbyte
Vydání: 7. prosince 2011
Štítky: pohádka, plošinovka, pro hráče do 18 let, více hráčů u jednoho zařízení, adventura, hlavolamy, akční, logické

Trine 2, i přes zachování základu v podobě spolupráce tří rozdílných charakterů a libovolného přepínání mezi nimi, dokázala obohatit hratelnost o nové prvky. Tvůrcům se navíc povedlo mnohem lépe vyvážit všechny tři charaktery, a tak zatímco v prvním díle si řada hráčů neoblíbila postavu věčně hladového rytíře, ve dvojce už to bude jiná píseň. Mimo jiné i pro skvělé hlášky („That’s acid!” „No problem, I’ll dodge it with my shield! I got it acid-proofed recently!”), ale také pro neocenitelnou schopnost prosekat se davy nepřátel a rozbít kamenný zával hozeným kladivem.

Pozadu však nezůstal ani kouzelník, u nějž si můžete odemknout speciální schopnost, která mu umožňuje mít vyčarované najednou hned čtyři předměty. A co teprv zlodějka, jejíž výbušné šípy a možnost přichytit se na jakýkoliv dřevěný povrch vás dostanou z nejedné šlamastiky…

Vylepšování se nám líbí

Tyto schopnosti samozřejmě ani jeden z hrdinů nemá od začátku hry, ale postupně je můžete odemykat výměnou za nasbírané lahvičky se zkušenostmi. Zprvu vypadá zkoušení různých vývojových větví zajímavě, ale co když se tvrdošíjně nebudete věnovat rozvoji kouzelníkových schopností (čtyři krabice jsou při hopsání skutečně jednou z nejdůležitějších věcí)?

Místo perfektních a jinak řešených hádanek se však bohužel dočkáte „jen“ toho, že většinou ani po delším trápení na nic kreativního nepřijdete a musíte tak trapně použít respecializaci v talentovém menu. A teď přijde to nejhorší: hra vás za respec nijak nepenalizuje! Veškeré přemýšlení a snahu získat všechny dostupné lahvičky tak může bez obav nahradit přístup „jenom se nějak dostat dál, však já v případě nouze respecnu“. Hráč tak bohužel není moc nucen k tomu, aby se snažil řešit ty nejtěžší hádanky, které odemykají cestu k největší náloži bonusových zkušeností.

Pokud se ale přes tento ndostatek přenesete (taky na něj nemusíte vůbec přijít), nabídne vám Trine 2 perfektně fungující koncept. V průběhu hraní příjemným tempem louskáte logické hádanky, vymýšlíte vlastní originální řešení a máte dobrý pocit z toho, jak jste chytří.

Potěší též fakt, že spousta puzzlů je řešitelná i jinak, než jak je autoři vymysleli, což činí z každé hry ojedinělý zážitek a otevírá to vrátka případné znovuhratelnosti – zvlášť v kombinaci s kooperativním režimem, který sám o sobě nabídku možností až nemyslitelně rozšiřuje.

Záplava novinek

Jaké by však Trine 2 bylo pokračování, kdyby jenom vylepšovalo již osvědčené mechanismy a nepřinášelo zbrusu nové prvky. Mezi nevýznamnější novinky v celé hře patří hrátky s vodou. V úvodu s ní budete hlavně zalévat kouzelná semínka, později si v ní i zaplavete a naučíte se, jaké vlastnosti má těleso ponořené do kapaliny a k čemu se dají využít. Velkou legraci si také užijete se sestavováním potrubí, s párou a s portály, které, stejně jako celá hra, občas dají vzpomenout na geniální Portal od Valve.

Trine 2 vám zkrátka dává možnost vybrat si vlastní cestu, a když už je toho přemýšlení moc, předhodí vám hra několik nepřátel nebo rovnou bossáka, abyste si užili trošku té akce. K nabourávání stereotypu patří mimo nových a neokoukaných puzzlů a jejich vtipného střídání i různá obměna herních prostředí.


Trine 2 je působivá a nádherná hra, která trpí snad jen na již zmiňovaný problém týkající se respecializace a na to, jak je krátká, i když vzhledem k nízké ceně se nejedná o až takový nedostatek.