Transport Tycoon Deluxe

Verdikt
95

Legendární budovatelská strategie, která se i dvacet let po jejím vydání často považuje za etalon kvality podobných projektů. Svědčí o tom i fakt, že ji fanoušci celou znovu postavili a vylepšili, aby mohla být k dispozici zdarma. Pokud se ovšem plánujete do hraní Transport Tycoon Deluxe pustit, ať už poprvé, či jako protřelí veteráni, dejte si pozor - o týdny času vás dokáže jak mávnutím kouzelného proutku připravit úplně stejně jako kdysi.

Další informace

Výrobce: Microprose
Vydání: 15. června 1994
Štítky: budovatelská, pro hráče do 18 let, staré pecky, simulace, strategie

Koho by nebavilo si hrát s vláčky! Zvlášť, když nejde o pouhé modely, ale pořádné supící mašiny, za nimiž se až k obzoru vinou hadi vagónů nacpaní nákladem. Transport Tycoon Deluxe vám umožní nejen to - do vašich hračičkovských rukou vloží celý rozlehlý venkov, řeky, moře, a nakonec i oblohu. Jen na vás pak bude prázdné plátno pomalovat letadly, tratěmi, silnicemi, a sem tam i nějakým nádražím.

Transport Tycoon Deluxe je geniální hra, a jak už to tak bývá, je proto její premisa velice jednoduchá. Vaším úkolem je libovolnými dopravními prostředky spojovat místa na mapě. Vše samozřejmě podléhá logice, takže je třeba vozit uhlí z dolů do elektráren, lidi mezi městy, dřevo na pilu a podobně. Vnitřní ekonomika hry funguje parádně a vám tak například nabídne krásnou satisfakci, když se po padesáti letech podíváte na vesnici, které jste obstarali dopravní infrastrukturu, jak vzkvétá v rušné město, zatímco vísku opodál, na kterou už se s železnicí nedostalo, pokrok zcela míjí.

Hlavní zábava ale spočívá v samotném stavění a plánování železnic či silničních tras. Terén je plně upravitelný, můžete tak prokopávat tunely pod kopci, nebo je srovnávat se zemí, vše je jen na vás. Pocit, kdy sledujete první vláček na vaší nové dráze, kterak zdolává dálky a nakonec šťastně doveze náklad, aby vám vydělal nějaké drobné, byl k nezaplacení před dvaceti lety, kdy hra vyšla, a je úplně stejně uspokojivý i dnes.

Shánět původní Transport Tycoon či jeho rozšířenou verzi Transport Tycoon Deluxe by v současnosti nebylo úplně snadné a početná komunita fanoušků nechtěla přenést přes srdce, že by se snad na herní klenot mělo časem zapomenout. Proto vznikl fan projekt OpenTTD, který celou originální hru přestavěl na vlastní zdrojový kód. OpenTTD je v podstatě k nerozeznání od staré klasiky, jen v případech, kdy už by se na ovládání a designových rozhodnutí přeci jen projevil věk hry, je OpenTTD upravuje. Nabízí tak de facto to nejlepší z obou herních světů - retro i moderního - v jednom lahodném mixu.

Varování ve verdiktu bylo míněno naprosto vážně - Transport Tycoon Deluxe je až neuvěřitelně chytlavou a návykovou záležitostí. Ať už za to může skvěle navržená hratelnost, příjemné tempo, líbivý jazz jako hudební podkres, hru je zkrátka a dobře úžasně příjemné hrát. Pokud byste snad ještě pořád (zbytečně) váhali, zda hru zkusit, a nestačilo by vám, že před sebou máte zcela zdarma jednu z nejlepších budovatelských strategií všech dob, vězte, že OpenTTD verze má i českou lokalizaci, a to včetně měst. Pokud jste si tak vždy při cestě hromadnou dopravou do práce či školy říkali, jak byste to vyřešili lépe, máte jedinečnou možnost!