Townscaper

Verdikt
87

Townscaper je relaxační hříčka, ke které si můžete pustit třeba podcast a strávit v ní hodiny stavěním města. Výsledek vás určitě uspokojí.

Další informace

Výrobce: Raw Fury
Vydání: 26. srpna 2021
Štítky: budovatelská, mobilní hry, kreativní

Existují tituly, které stírají rozdíl mezi hrou a zážitkem. Jiné zase připomínají spíše nástroje. Townscaper vám umožní během několika klepnutí do displeje vytvořit celé město, ale není to aplikace pro architekty, není to hra a není to ani simulace. 

Townscaper je nyní dostupný pro počítače, Nintendo Switch a konečně také telefony a tablety. Stavíte v něm město, jak už sám název napovídá. A to je víceméně všechno. Klepnutím do displeje přidáte jeden blok. Ten může představovat plošinu na vodě, věž, dům se sedlovou střechou, ale také most nebo lávku. Vše záleží na kontextu, který vytváříte skládáním bloků k sobě, a tím, jak hra ony bloky interpretuje. 

Časem se naučíte rozpoznávat, kdy hra ze seskupení bloků udělá zvýšené nádvoří, a kdy je ještě chápe jako samostatný dům se střechou. Vaší jedinou možností je umisťovat bloky a sledovat, jak se před vámi formuje nové město. Pro každý blok navíc můžete zvolit barvu, což ovlivní nejen fasádu, ale rovněž střechu. Díky tomu vaše městamohou trochu ožít. 

Hra pracuje s nepravidelnou mřížkou, což jí jednoznačně prospívá. A pokud chcete být ve stavění přesní, můžete si právě zobrazení mřížky v nastavení zapnout. Upřímně to však není potřeba. Navíc vždy máte možnost vrátit se o krok zpět, případně umístěné bloky přidržením odstranit. To je ale vážně vše. Hra neobsahuje žádné úkoly, cíle ani další prvky k odemykání. 

Spíše než o hře tak můžeme mluvit o relaxačním zážitku. Titul představuje prázdné plátno, na kterém se můžete vyjádřit. Interakce je navíc vážně příjemná, vše provází hezké animace a vizuální styl titulu je hezký napohled. Sami si v nastavení zvolíte denní dobu, zda vás láká spíše projasněné poledne, nebo preferujete dramatický západ slunce. 

Své výtvory také můžete sdílet s ostatními. Townscaper však rozhodně není pro každého. Nemá herní strukturu, ale zároveň se v něm můžete ztratit klidně na několik hodin. Ze svého výtvoru pak jistě budete mít radost. I když v tomto ohledu mě mrzí, že titul neobsahuje nějaký fotografický režim. Udělat si snímek obrazovky sice můžete, ale rozhodně bych ocenil více možností a čistší zobrazení.