Tower Defense

Verdikt
70

Jestli jste nováčci v žánru tower defense, stejnojmenná hra je pro vás ideálním odrazovým můstkem na cestě ke komplexnějším titulům. Taková fajn, přehledná, ale nijak originální hra.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Com2uS USA
Vydání: 26. května 2011
Štítky: platby uvnitř hry, tower defense, zdarma, mobilní hry

Tvůrcům ze studia Com2uS nelze upřít jistou kuráž. Poté, co přes tři roky seděli na ochranné známce "tower defense", která propůjčila název celému hernímu subžánru o bránění vlastní základny, se v roce 2011 konečně rozhodli vyrukovat s vlastním pojetím toho, jak má takový koncept správně vypadat. Vzhledem k vysoké laťce nastavené už existujícími tituly ze stejné škatulky to však Tower Defense nemělo vůbec jednoduché. Zásadní otázka tedy zní, zda hra dostála svému očekávání nebo se jedná jen o nafouknutou bublinu.

Tower Defense ve zkratce nevyužívá jen esenci daných pravidel, ono také do své hratelnosti úspěšně komponuje většinu populárních prvků charakteristických pro tower defense hry. Výsledek nejvíce ze všeho připomíná catch-all produkt, který má potenciál zachytit jak nově příchozí, tak herní matadory. Jedni se příjemnou cestou seznámí se specifiky žánru, druzí zase jistě ocení možnost vyhnat si obtížnost o něco více a zkusit opravdovou výzvu.


Všichni bez rozdílu ale budou v rámci jedné úrovně okolo předdefinovaných cest stavět obranná zařízení ve snaze zamezit nepřátelským jednotkám postup k hráčově základně. Nechybí možnost všem strojům vylepšovat v několika kategoriích atributy. Posílení může jít do palebné síly nebo například do dosahu. Váš arzenál sestává hned z několika typů vybavení, od kulometných věží přes výbušniny až po lasery. A jestliže vám někdy opravdu poteče do bot, můžete zvrátit průběh bitvy použitím jednorázové ultrasilné zbraně.

Hra v průběhu hlavní kampaně ukáže několik herních režimů, kterými se můžete bavit. Výběr poskytuje příjemnou variabilitu a těšit se můžete na Survival mise, časově omezené akce, sběr zásob. Za zřejmě nejzábavnější mód lze označit odemykatelné výzvy, po jejichž ukončení si uživatel může poměřit své nejvyšší dosažené skóre po síti s dalšími bojovníky.


Nakonec, co s Tower Defense dostanete, není vůbec nic převratného. Načrtnutá zápletka tu figuruje víceméně do počtu a jakýmkoliv inovacím se hra vyhnula obloukem. Pakliže jste někdy hráli titul obdobného ražení, hráli jste i Tower Defense.

To ovšem ani náhodou neznamená, že by každý projekt působil tak vyváženě jako zde. Díky dlouho zažitým principům je Tower Defense navíc lehce uchopitelné. Ne nadarmo se občas říká, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Ve výsledku tak máme vlastně tu čest s etalonem žánru – nikterak výraznou, ale srozumitelnou dobrou hrou, na níž se jako bonus i pěkně dívá.