Total Overdose

Verdikt
78

Nalijte si tequilu, na hlavu narazte sombréro a hurá pro tuhle hru! Total Overdose je perfektní akce s výborným spádem a několika zajímavými nápady. Když přežijete zastaralou grafiku, přemýšlením nezatíženou akci si dobře užijete i dnes.

Počítač

WindowsWindows

Good Old Games

Konzole

PlayStation 2PlayStation 2

XboxXbox

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Deadline Games
Vydání: 16. září 2005
Štítky: third person, akční

Příběh hry je zasazen do oblastí u hranic Mexika a Kalifornie a jeho drtivá část se odehrává retrospektivně ve vzpomínkách bratra hlavního hrdiny. Ten na rozdíl od svého dvojčete nesedí v kriminále, ale pracuje pro protidrogovou organizaci DEA. Na jedné z jeho minulých akcí se mu však stala nehoda, která jej připoutala na invalidní vozík. To nepotěší, zvláště když byl na stopě velkého spiknutí, jenž má pravděpodobně co dočinění s vraždou jeho otce. Snad právě proto se rozhodl pod podmínkou spolupráce vytáhnout svého nenapravitelného bratra z vězení. Ten má logicky na odhalení vrahů otce také zájem, a proto nabídku práce pro vládu výměnou za svobodu s nadšením přijímá. To však ještě netuší, jaký šílený kolotoč bláznivých honiček jej čeká...

V roli napraveného zlodějíčka Ramira Cruze se tedy snažíte vetřít do přízně místní mafiánské organizace, která by s celou věcí mohla mít něco společného. A také že ano – nepotrvá to dlouho a vy budete postupovat dále z místa na místo při sběru chybějících střípků konspirační mozaiky. Zatímco vy pracujete v terénu, váš bratr vás jistí z kanceláří DEA a sděluje vám všechny důležité informace o aktuálním vývoji situace.

Notnou chvíli to možná potrvá, ale dříve nebo později si uvědomíte, jak velkou zálibu mají autoři hry v béčkových filmech. To je spíše kompliment, jelikož tu najdete nejrůznější odkazy na snímky Tarantina, Rodrigueze a mnohých jiných lehce ujetých režisérů. Ostatně právě příchuť Desperada, resp. jeho nízkorozpočtového předchůdce jménem El Mariachi je tu více než znatelná, ale nepředbíhejme.

Město, kde to žije

Hned v úvodu hry jste seznámeni s městečkem City of Los Toros, které je vaším domovem. První okamžiky tak dají v tomto ohledu vzpomenout na sérii Grand Theft Auto nebo třetího Drivera, i když s těmito hrami má Total Overdose obecně pramálo společného. Po městě se můžete samozřejmě volně pohybovat, přivlastnit si některé z aut anebo páchat jakékoliv jiné nezřízené násilí. Napsané to možná zní zajímavě, ale v reálu je to mnohem horší. Tamější obyvatelé si totiž nechají líbit naprosto vše, policie na vás nikdy nezakročí a třeba poničené části aut se po chvíli vždy samy obnoví. Je záhadou, proč k takovým věcem dochází, ale nic se s tím nedá bohužel dělat. Vřele proto doporučujeme nechat město městem a vrhnout se spíše na plnění misí, které jsou na tom mnohem lépe.

Díky bullet-time se můžete odrážet od stěn, dělat různé přemety, otočit se kolem své osy za běhu a spousty dalších nevídaných věcí. Jen těžko se to všechno popisuje a pokud si to jednou vyzkoušíte v praxi, už nebudete nikdy chtít jinak. Bullet-time z Maxe Payna pak pro vás bude pouze slabý odvar, který ani nestojí za řeč.

Co se týče povinných misí, jejich náplň je hodně rozmanitá. Jednou ničíte gang nepřátelských mafiánů, podruhé kradete drahý sporťák pro svého chlebodárce, jindy zase odvracíte útoky pronásledovatelů zpoza kulometu na korbě auta apod. Možností je skutečně spousta. Nepovinné úkoly jsou koncipovány na zlepšení vašich schopností. Většinou tak dostanete informace o tom, koho a čím máte zabít a případně jaká komba u toho vykonat. Je to prosté, je to hodně zábavné a jako takové malé odlehčení to funguje spolehlivě.

Hrdina se zpětným chodem

Vedle všeho výše zmíněného umí náš hrdina ještě jednu podstatnou věc – vrátit čas. Pokud cítíte, že jde do tuhého a hrdinovi ubývá zdraví rychlostí volného pádu, není nic snazšího, než stisknout tabulátor a zvrátit dění ve hře o několik sekund nazpět. Samozřejmě, že tak nelze činit, kolikrát se vám zachce. Vše závisí na počtu „vracečů“, které v průběhu hry seberete – většinou bývají skryty na těžko přístupných nebo skrytých místech.

Horkokrevní nepřátelé

Říká se, že jižanské národy mají horkou krev. A v Total Overdose to poznáte na vlastní kůži. Vašimi nepřáteli tu budou jak obyčejní přisluhovači mafie, tak trénovaní elitní vojáci významných narkobaronů. I přes tyto hierarchické rozdíly je jejich chování přišlo relativně stejné. Inteligence je obecně spíše průměrná a nepřátelé vás nijak moc nepřekvapí. Ovšem kde chybí kvalita, nastupuje kvantita – počty protivníků jsou někdy až neskutečné, ale o to víc jsou souboje zábavnější. Stránkou samou pro sebe jsou extra odolní bossové, při jejich ničení se mnohdy pořádně zapotíte. To je v podstatě další z odkazů na staré dobré mlátičky.

Trefa do černého 

Jste-li milovníky zběsilé akce, béčkových filmů a našlápnuté muziky, Total Overdose vás jednoznačně dostane. Ani v nejmenším se sice nejedná o kdovíjak revoluční hru, avšak několik zajímavých a neotřelých prvků tu najdete. Škoda jen průměrné grafiky, která všechno zbytečně strhává kousek níž. Nicméně pokud jste ochotni tolerovat překonanou vizáž, dozajista na vás čeká kvalitní zábava.