Tony Hawk's Pro Skater HD

Verdikt
44

Nepovedená HD předělávka, která kvůli technickým i designovým chybám nemá co nabídnout fanouškům série ani novým hráčům.

Počítač

WindowsWindows

Steam

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

PlayStation Store

Xbox 360Xbox 360

Xbox Store

Další informace

Výrobce: Activision
Vydání: 28. srpna 2012
Štítky: sportovní

Svými početnými úspěchy v závodech na rampách se Tony Hawk proslavil již v mládí – byl první, komu se povedlo udělat otočku o 900°, první kdo předvedl 360 varial McTwist a nechyběla ani další prvenství, díky nimž si ho možná všimla i firma Activision. Z jejich spolupráce pak vznikla série proslulých skateboardingových her, která Tonyho Hawka proslavila ještě více a jeho jméno vyryla do paměti i těm, co do té doby neměli o skateboardingu ani potuchy.

Na Tony Hawk's Pro Skater HD byli fanoušci zvědaví dlouhé měsíce před vydáním navzdory tomu, že HD předělávkám někteří z nich nefandí. Zaslepení radostí, že se po dlouhé odmlce zase dočkáme dalšího Tonyho, dokonce nepřikládali někteří z nich žádnou pozornost tomu, že série již před několika lety přešla z područí Neversoftu a přistála na stolech vývojářského týmu Robomodo, majícího na svědomí kontroverzní titul Tony Hawk: Ride a jeho pokračování Tony Hawk: Shred. A to byla velká chyba.

Tony Hawk stárne a hry s ním

Pokud si myslíte, že se toho na takovém HD remaku nedá zase tak moc zkazit, potom věřte, že může a docela dost. O tom vás ostatně zrovna tato hra dokáže přesvědčit s rychlostí a silou hurikánu. Jakmile se poprvé vyšvihnete na prkno a pokusíte se o provedení prvního triku, budete vědět, že je zle.

Tatam je volnost, kterou si řadu lidí tyto hry získaly a skoro to vypadá, že to s nimi jde z kopce stejně, jako s výkonností stárnoucího Tonyho Hawka. Skejťák je pomalý, neobratný, těžko přechází do manuálu a jen neochotně dělá wall ride i všechny ostatní triky. Chvilku doufáte, že po zakoupení všech dovednostních bodů se to zlepší, nakonec je ale po naději a nezbývá než si přiznat, že to má na svědomí pokažená fyzika.

Původní hra a HD remake (který vyzobává obsah z prvních dvou dílů) se tak mohou poměřovat jednak v oblasti grafického provedení, jelikož právě to se žádných zázračných změn nedočkalo, a pak obsahem. I když, z výběru sedmi lokací taky nikdo moc nadšený nebude. V prvé řadě je k nepochopení, proč se zde neobjevily všechny původní levely z jedničky a dvojky, a proč, když už je jejich nabídka tak hubená, se tu musíme setkat se dvěma skoro totožnými prostředími – Warehouse a The Hangar.

Tuto dvojici doplňuje ještě prapodivný mix, skládající se spíše z jednodušších kousků, které se mihly v prvních dvou dílech - School II, Mall, Venice Beach, Downhill Jam a Marseille. Veškeré jejich známé nedostatky pak autoři nechali téměř bez povšimnutí, takže se bonusově dočkáte početných bugů, nad kterými se nedá jen tak mávnout rukou.

Hadrové panenky v zajetí

Skejťáci se zasekávají v objektech tak mocně a často, že by jim z nich nepomohl možná ani buldozer. V lepším případě je vůbec nebudete vidět, v tom horším budete bezmocně koukat na to, jak se do nekonečna zvedají, a pak opět padají tím svým ošklivě zpomaleným způsobem hadrových panenek, až je po dlouhém snažení a zkoušení všech možných tlačítek raději osvobodíte zoufalým restartem.

Tak rozsáhlého prokletí pak hru Tony Hawk's Pro Skater HD nedokáže zbavit ani multiplayer, v němž se hráči tradičně utkávají s protivníky po internetu, tedy přes Xbox Live. Bohužel, možnost rozdat si to společně u jedné obrazovky tu naopak nepochopitelně chybí. Hra více hráčů byla vedle klasických módů Graffiti a Trick Attack (HORSE opět chybí) doplněna ještě o novinky Hawkman a Big Head Survival, které si můžete zahrát jen sami.

V módu Hawkman sbíráte určené značky tím, že v jejich blízkosti provádíte určené triky, zatímco v Big Head Survival vám roste hlava a vy se ji před výbuchem snažíte zachránit prováděním dlouhých komb. Dalo by se bohužel polemizovat o tom, zdali by byla druhá ze zmiňovaných inovací tak zábavná i v případě, že by byla fyzika hry taková, jakou bychom si ji přáli – mrštná a ohebná ve všech směrech a nabízející tu volnost, na kterou jsme byli v Tony Hawk sérii zvyklí.

Pokud si chcete s nostalgií zavzpomínat na první či druhý díl, kupte si rovnou některý z nich a tuto nepovedenou HD předělávku raději vynechte. Vývojářský tým Robomodo Tonymu prostě nesvědčí a já jen budu doufat, že Activision si to už konečně uvědomí.