Tomb Raider I (mobilní)

Verdikt
60

Mobilní verze prvního dobrodružství slavné archeoložky v sobě stále ukrývá výbornou akční náplň i velkou porci originálních vývojářských kouzel. Tomu všemu ale podkopává nohy velká uživatelská nepřívětivost.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Square Enix
Vydání: 17. prosince 2013
Štítky: tomb raider, střílečka, plošinovka, adventura, akční

S vydáním Tomb Raider I na mobilních platformách dostali tamější hráči výtečnou příležitost doplnit své vzdělání nebo oživit vzpomínky na ikonické dobrodružství se slavnou archeoložkou v hlavní roli. Navíc, s přihlédnutím k ceně, která se na všech platformách vejde do 40 korun, by mělo jít o hotovou věc. Jak nicméně asi tušíte, tak jednoduché to není. A grafika z roku 1996 přitom bude váš nejmenší problém. 

Pozitivních důvodů, proč po hře sáhnout není málo. Se svým nákupem obdržíte výbornou patnáctihodinovou cestu slečny Lary Croft plnou akcí nabitých momentů i nervy drásajících akrobatických pasáží. Lara, pátrající po starobylém artefaktu, dokazuje, že ženská ústřední hrdinka může být přesně tak ostrá jako její mužský protějšek. Scénář nám totiž vedle slušné zápletky dokáže představit i silnou postavu, která šikovně balancuje na hranici mezi inteligencí a obdivuhodnými fyzickými výkony.

Předělávka staré Lary vypadá překvapivě obstojně i co do kvality prezentace. Jistě, s vizuálem z éry prvního PlayStationu moc nesvedou ani moderní technologické berličky, pořád jde ale o relativně slušný výkon. Ještě více je s odstupem času třeba ocenit velmi nápaditý návrh úrovní a obrovskou tvůrčí vizi, která do hry v tomto ohledu plynula. Díky tomu ve vás dvacet let stará hra stále dokáže probudit pocit, že prožíváte senzační dobrodružství.

A jaké by to bylo nádherné putování, nebýt hrozivě toporného ovládání, jaké vás bohužel bude po celou dobu doprovázet. Virtuální tlačítka ne vždy zareagují na vaše povely, což v kombinaci s vědomím, že Tomb Raider pochází z dob, kdy se na hráče ještě vyvíjely značné nároky (třeba jen v navigaci prostředím), může přivodit spoustu potíží. Nezřídka tak budete opakovat ten samý segment, protože hra správně nerozpoznala, že jste chtěli s rozběhem skočit a ještě v letu začít střílet. Obzvláště provádění vícero mechanizmů naráz je kamenem úrazu hry a nelichotivým výsledkovým toho je často zaseknutá hlava hrdinky v kamenném sloupu. Máte-li tak k dispozici ovladač, neváhejte ho použít. Ušetříte si spousty vztekání. 

Originální Tomb Raider může být dobrou volbou k investici díky své příznivé cenovce a samozřejmě i mocnému závanu nostalgie, jehož mnohé hodnoty dodnes nestihly zestárnout. Jen se v takovém případě obrňte svatou trpělivostí, jelikož s kontrolou nad hrou to budete mít těžké. Mějte také na paměti, že pro Android nebo iOS existují i lepší alternativy. Například skvělý tahový titul Lara Croft GO.