Tomb Raider (1996)

Verdikt
85

Je potřeba představovat Tomb Raidera? Snad ne. Osekaná verze na zkoušku je k dispozici zdarma v prohlížeči.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Počítač

WindowsWindows

Good Old Games
6,99 €Steam

Konzole

PlayStation 1PlayStation 1

Nedostupné

Ostatní platformy

MS DOSMS DOS

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Core Design
Vydání: 22. listopadu 1996
Štítky: dobrodružná, third person, staré pecky, adventura, akční

První Tomb Raider byl jako mana z nebes. Na svou dobu dechberoucí grafika a zážitek, který poslal hráče do kolen. Bylo to poprvé, co se indianajonesovskému akčnímu dobrodružství dostalo herního zpracování v podobně velkém stylu.

Britská archeoložka Lara Croft se velice záhy stala jednou z nejpopulárnějších herních postav všech dob. Nejen, že o ni tajně snili doma zavření pubescenti devadesátých let, ona pronikla i do povědomí lidí hrami zcela nezasažených. O to se zasadily především filmy s Angelinou Jolie v hlavní roli.

Hra je velice příjemně hratelná i dnes. Ovládání sice není tak hladké a intuitivní, jak by si zhýčkaný hráč mohl přát, ale nejde o nic, co by znemožnilo si hru užít. Na dobrodruha v roli Lary čeká průzkum prastarých chrámů, ledových jeskyní, džunglí a podivuhodných staveb. Hra servíruje pravidelné střídání logických hádanek a akčních pasáží - občas je zkrátka potřeba se ubránit medvědovi či smečce hladových vlků.

V level designu byste se sice logiky nedořezali, ale to od něj před dvaceti lety, kdy hra vyšla, ani nikdo nečekal. Starobylé mechanismy, které bezproblémově fungují po pár miléniích a páky otevírající z nepochopitelných důvodů dveře na druhé straně úrovně tu nejsou nijak neobvyklým úkazem. Pokud však přistoupíte na pravidla, která si hra nastavuje, budete se velice dobře bavit i dnes. I kdybyste si třeba jen chtěli při příležitosti nedávno vydané (a naprosto parádní) Rise of the Tomb Raider připomenout, jak to vlastně všechno začalo.

Nutno však podotknout, že prohlížečová verze, která je k dispozici zdarma, nepodporuje kvalitnější 3Dfx zobrazení a kvůli převedení emulovaného prostředí do browseru nebude dost možná hraní moc plynulé. Pro kompletní hru a celistvý zážitek doporučujeme zakoupit hru na GoG, kde za bratru dvě stovky dostanete kolekci obsahující ještě skvělý druhý i třetí díl, všechny optimalizované pro bezproblémový běh na moderních počítačích. To je hodnota, která za těch pár korun s klidným svědomím stojí. Hra je rovněž k dispozici na Steamu, tentokrát však nikoliv v balíčku, ale jako samostatný produkt.