Tokaido

Verdikt
75

Oblíbená stolní hra je převedená do líbivé digitální podoby. Kromě kvalitní hratelnosti vás čeká příjemný hudební doprovod, který udělá z hraní i příjemný odpočinek. Tokaido je jednoduchá záležitost určená k relaxaci, výzvu tedy nehledejte.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Funforge Digital
Vydání: 20. března 2017
Štítky: japonsko, jídlo, deskovka, adventura

Říká se, že cíl není důležitý, ale počítá se cesta k němu. Hodnotu má dlouhý zážitek plný překvapení, nikoliv dosažení konce. U stolních her to platí dvojnásob. Málokdy zahrnují příběh, jehož rozuzlení se dočkáme na konci. Ne. Po dokončení herní partie se sečtou body a určí vítěz. Odměna je v prožívání zábavy do té doby. Tokaido jde ještě dál. Ano, i zde se na konci řeší vítězné body, ale ty vás možná ani nebudou zajímat, protože myšlenkami budete stále dumat nad smyslem bytí v moři estetické běloby.

Tokaido vyšlo původně jako stolní desková hra v roce 2012. Hráče oslovila nevšedním čistě bílým vzezřením, které nejen, že působí hezky, ale má i svůj účel. Namísto klasické hry dostáváte zážitek při putování s ostatními poutníky po pobřeží japonského ostrova. Antoine Bauza (Hanabi, 7 divů světa a dalších), autor původní hry, vsadil na odpočinkovou nekonfliktní hratelnost v příjemném prostředí. Nyní se jeho dílo dostává do digitálního zpracování na mobilní zařízení. Je to konverze zcela logická.Mobilní verze už od prvních obrazovek působí příjemně. Čistý design je narušen jen pár „dřevěnými“ tlačítky offline a online hry. Cestu si tak můžete užít s hráči po celém světě, až v pěti na jednom zařízení, případně se čtyřmi počítačem ovládanými soupeři. Před cestou si zvolíte svého poutníka. Vzájemně se od sebe liší unikátními schopnostmi i množstvím peněz do začátku. Hned na to započne vaše společná cesta.Slovo „cesta“ nezmiňuji náhodou. V průběhu hry skutečně putujete po přímé cestě. Nelze z ní odbočit, ani se vracet. Jediná možnost je jít kupředu a dělat zastávky na různých zajímavých místech. Můžete se zastavit na farmě, kde obdržíte tři mince, v horách si pořídíte fotku úchvatné krajiny, v obchodě nakoupíte suvenýry, v chrámu darujete pár drobných nebo potkáte náhodné kolemjdoucí.I když to může znít naprosto uvolněně, cesta se řídí pravidly. Předně je rozdělena do čtyř etap, které jsou zakončené společným posezením v malebné hospůdce. V rámci etapy se pak s protihráči předbíháte a soupeříte o políčka, na které se většinou vejde jeden nebo dva poutníci. Na tahu je pak vždy hráč, který se na cestě nejvíce loudá. To ve vás vyvolává dilema, zda popoběhnete více dopředu, aby vám nikdo nezabral důležité políčko, ale ztratíte tím několik tahů a všechna políčka za sebou poskytnete soupeřům.Ve výsledku jde samozřejmě jen o vítězné body, které získáváte za naprosto všechny vaše kroky, jen v nich musíte být prostě dobří. Čím více fotek z jednoho prostředí máte (hory, louky, moře), tím více bodů získáte. To samé platí pro největší příspěvky chrámů, nejvíce suvenýrů apod.3D lowpoly grafika barevných baráčků na bílém plátně spolu s pěknými animacemi a příjemnou orientální hudbou říkají, abyste si jen tak sedli na gauč, ponořili se do svých myšlenek a prostě si užili cestu. Pokud však budete chtít vyhrát, budete muset sledovat tabulku s body soupeřů, vypočítávat si každý svůj krok, abyste měli nejvíce bodů. Vůbec si nevšimnete, že po nějaké cestě kráčíte. Je samozřejmě jen na vás, jaký styl hraní zvolíte, ale vzhledem k nekonfliktnímu pojetí hry si jí užijí spíše ti z vás, kteří si chtějí odpočinout. Soutěživější hráči by se měli poohlédnout po něčem od počátku složitějším.