Tiny Miners

Verdikt
75

Chytlavá, návyková a příjemná na hraní, taková je hra Tiny Miners od českého studia About Fun. Občas sice až moc zálibně pokukuje po vaší peněžence, ale v jádru skrývá opravdu dobrou zábavu.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: About Fun
Vydání: 19. dubna 2016
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, na postřeh, mobilní hry, akční, rpg, od českých výrobců

Tvůrci z pražského studia About Fun nejsou žádná ořezávátka. Do povědomí hráčů už se zapsali nejednou, nejvíce asi svým projektem Mega Dead Pixel, který před několika lety získal řadu ocenění. Za zmínku rozhodně stojí též jejich chystaná akce Warfriends. My se teď ale podíváme na zoubek Tiny Miners, hře, ve které vám vývojáři do ruky vtisknou krumpáč a pošlou vás až do samotného nitra Země.

Vzhůru dolů

Tiny Miners je ve své podstatě takový vertikální runner. Vaše postavička čím dál tím větší rychlostí kope tunel a váš úkol je přitom konceptuálně velice snadný - uhýbat doleva či doprava, aby rozpálený horník nenarazil do žádné překážky, ale naopak posbíral co nejvíce pokladů. Jediným dalším ovládacím prvkem je pak vertikální pohyb prstu po obrazovce, který na chvilku spustí vrták schopný prorazit i kameny, o které by si hrdinný baník normálně ublížil.

Hratelnost je jednoduchá, ale zábavná a chytlavá. Ovládání reaguje bezproblémově a bleskově, je tedy učiněná radost uhýbat překážkám až na poslední chvíli, za což také hra uděluje bohaté bodové odměny. No jo, jenže podobných her už tu máme mraky, proč tedy dávat přednost zrovna Tiny Miner? Je to pravda, koncept moc originální není, ale jako odpověď na možné obavy se ke slovu hlásí ještě jedna strana hry. Řada z předmětů a pokladů, které při tunelování posbíráte, totiž nefunguje jen jako samoúčelné cetky k navýšení skóre, ale lze je také využít.

Vyrob si sám

Výkopy totiž tvoří jen polovinu hry. V té druhé budete oblékat svého horníka a obstarávat jeho výbavu - a to právě přichází ke slovu předměty, které jste nalezli. Tiny Miners má poměrně bohatý craftovací systém. Ten hře dodává nevídaný šmrnc a zásadním způsobem zvyšuje motivaci ji vůbec hrát. Vybírat totiž doly podle toho, ve kterém lze nalézt jakou ingredienci, snažit se cíleně získat několik obzvlášť vzácných drahokamů, abyste si konečně mohli vyrobit ten vysněný náhrdelník, to má úplně jiný náboj než se jen tak nazdařbůh snažit prokopat pořád dokola až na konec.

Hra se vcelku očekávatelně nepyšní žádným extra hlubokým RPG systémem, vaše postava má pouhé dvě statistiky - život a magii. Ta první logicky ovlivňuje kolik nárazů do překážek váš horník ještě ustojí, ta druhá pak určuje délku trvání supervrtáku - schopnosti, která se aktivuje po sesbírání určitého množství modrých lahviček, a která vašeho kopáče na několik vteřin přemění v nezastavitelnou bestii. Ale ono to stačí. Získávání lepších předmětů a znatelný progres postavy s sebou přináší povedenou zábavu a notnou návykovost.

Je libo krystaly?

Jediným větším nedostatkem bohužel zůstává nastavení mikrotransakcí, tedy přístup, s nímž se hra pokouší z vás vyloudit nějaký ten bakšiš. Tiny Miners je v základu zdarma, není tedy žádným překvapením, že nabízí nákup prémiové měny, za níž lze urychlit crafting či doplnit energii. Až potud v pořádku. Poněkud mrzuté ale je, že hra požaduje zaplacení i za rozšíření inventáře, bez něhož se vzhledem k povaze celého snažení prostě neobejdete. Stejně tak nepotěší ani chvíle, kdy si hra řekne o prémiové krystaly i za opravení některých kusů vybavení - a rozbité jsou samozřejmě k ničemu.

Krystaly občas naleznete i přímo v dolech a jako odměny za plnění úkolů, většinou tedy lze jakž takž vyjít, ale že byste se při hraní obešli úplně bez placení, to se jeví jako dost nepravděpodobné. Tiny Miners za nějakou tu částku rozhodně stojí, nebyl by to až takový problém, jenom by hra nemusela natahovat ruku tak okatě. Pokud ale tuto nepříjemnost překousnete, odměnou vám bude trvanlivá, příjemná a kvalitní zábava.