Through the Ages

Verdikt
85

Pakliže hledáte opravdu komplexní strategii, nad koupí vůbec neváhejte. Through the Ages nabízí opravdu propracovaný herní systém, ve kterém povedete vlastní civilizaci spletitým vývojem.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Czech Games Edition
Vydání: 15. září 2017
Štítky: deskovka, mobilní hry, strategie

Nepochybně jsme malým národem, avšak ve světě deskovek máme zvučné jméno. To především díky vydavatelství Czech Games Edition a jejich přednímu designérovi Vlaadovi Chvátilovi. Vedle dalších skvělých her mají ve svém portfoliu hru Through the Ages, která se dodnes drží na pozici druhé nejlépe hodnocené deskové hry vůbec (dle největšího deskoherního serveru BoardGameGeek). Dnes máme skvělé privilegium tuto hru přivítat i na mobilních zařízeních.

Tak nějak v obecnosti platí, že pokud zrovna nehovoříme o párty hrách, deskovky mívají složitější herní mechaniky a hráči jsou zvyklí i na náročnější pravidla. Asi vás tedy nepřekvapí, že se Through the Ages nestala tak populární pro svou jednoduchost. Právě naopak, hra je natolik komplexní, že vám její učení zabere hodiny a skutečné ovládnutí mnohem déle.

Vaším cílem je vybudovat svou civilizaci a udržet ji na vrcholu po všechny věky. Výsledné pořadí se odvíjí podle vyspělosti kultury, to však neznamená, že ostatní aspekty můžete zanedbávat. Právě naopak, bez rozvinuté ekonomiky pro vás bude každý pokrok náročný a se zaostalou armádou se stanete snadnou kořistí ostatních hráčů. To bohužel znamená, že jakmile jednou neudržíte krok, můžete počítat s „šikanou“, ze které se nejspíše nevzpamatujete. Hra totiž i v průběhu výrazně favorizuje silnější hráče.

Hru můžeme rozdělit do dvou sekcí. Tou první je pohled na vaši civilizaci. Na ní vidíte postavené budovy, dostupné suroviny, výzkumy, dělníky nebo armádu. V horní části displeje se však nachází karty, kterými svou civilizaci obohacujete. Karty jsou společné pro všechny hráče. Jakmile jednu někdo sebere, ostatní se k ní nedostanou. Cena je pak odvíjena od stáří karty, čím déle se na ploše nachází, tím levnější je. Vedle nových technologií se tu nachází i osobnosti nebo události, díky kterým v dalších kolech získáte výhody.

Každý národ potřebuje svého vůdce – ti se liší svými schopnostmi a sami si můžete vybrat, zda se chcete orientovat spíše na výzkum, válečnictví či třeba zabírání kolonií. Nakonec se snažíte především optimalizovat svou civilizaci tak, aby se mohla neustále a ve všech aspektech vylepšovat, jinak brzy narazíte na nedostatek, který vás zpomalí. Ať už to bude nedostatek uhlí, jídla nebo vědomostí.

Připravte se, že herní systémy jsou opravdu komplexní a není v mých silách je ani z části přiblížit (vůbec jsem nezmínil politiku, náladu obyvatel, korupci apod.). To vše však zvládne tutoriál, který vás vším humornou formou provede. Právě vtipné dialogy jsou asi nezbytné, abyste přes hodinu udrželi pozornost. Dá se však předpokládat, že když už za něco zaplatíte 300 Kč, jen tak to nevzdáte. Cena hry je však naprosto ospravedlnitelná. Však dostanete možnost hrát proti počítači řízeným protivníkům, multiplayer i řadu připravených scénářů. Titul je navíc kompletně v češtině.

Through the Ages se dá bez problému doporučit každému, kdo hledá hutnou strategii pro tablet či telefon. Není totiž žádnou záhadou, že její deskovková verze patří k nejlépe hodnoceným hrám. Je to však zábava náročná, chyby většinou neodpouští a jedna hra vám zabere klidně i hodiny. Jako největší mínus však vidím zpracování, které stále působí jako desková hra a mezi moderními strategiemi neobstojí.