Thief Simulator

Verdikt
65

Zajímavý nápad, celkem povedené zpracování, ale také hodně designových zkratek a nepříjemností, na které si vývojáři mohli (měli) dát pozor a nedali. To, co slibuje, Thief Simulátor dělá dobře, ale mohlo to být ještě lepší.

Počítač

WindowsWindows

Steam

Další informace

Výrobce: Noble Muffins
Štítky: stealth, first person, experiment, simulace

Octnout se v dluhové pasti a ještě k tomu s mafiány, to dokáže docela zkazit večer. Své o tom ví protagonista hry Thief Simulator, který je přinucen pro vyšší kriminální ligu odvádět jejich špinavou práci. Nenechá si to však líbit jen tak, jenže k tomu, aby se mohl postavit na odpor, se nejdříve musí postavit na vlastní nohy.

Z herního hlediska hra svému jménu dělá čest a vy se tak můžete těšit na celou řadu vloupaček. A jelikož hra prakticky nic jiného nedělá, je jasné, že tematika... redistribuce bohatství, řekněme, musí být zpracovaná do řádné hloubky. Váš zlodějíček bude nejdřív paběrkovat v přívěsech a dírách na předměstí, které by se člověk zdráhal nazvat domovem, ale postupně se podívá i do normálních domácností, pak luxusních vil a nakonec i průmyslových komplexů.

Zlodějská operace zpravidla sestává z několika částí - nejdřív je potřeba zjistit, co dělají obyvatelé. Hrajete za chmatáka, nikoliv vraha nebo násilníka a způsobit jakoukoliv jinou než majetkovou újmu ostatním lidem vám totiž hra nedovolí. Tudíž je ideální, aby vás při vaší činnosti zkrátka nikdo nechytil. Můžete to zkusit v noci, kdy páni domácí zpravidla spí, nebo si vyčíhnout chvíli, kdy jsou všichni v práci, například. Jen pozor, ať to pak nepřeženete a nepotkáte se s matkou od rodiny vracející se večer domů mezi dveřmi s televizí v podpaží.

Krást budete všechno možné, od starého toustovače, přes elektroniku, klenoty až třeba po celá auta, která pak doma v garáži (ručně, kousek po kousku) rozeberete na díly. To provází řada různých miniher a stealthových mechanik, které se časem zpřístupňují a zvyšují komplexitu úkolu. Klasické odemykání zamčených zámků s několika úrovněmi obtížnosti je samozřejmost, ale v Thief Simulatoru budete nakonec i hackovat kamery, dostávat se do sejfů, vrtat zámky na autech a podobně. Obsahu je tu dost.

O trochu horší je jeho provedení. Jakmile všechno probíhá podle plánu, je Thief Simulátor přesně tak dobrá zábava, jak by od něj jeden čekal, ale hra si moc nerozumí s krizovými situacemi, když na vás někdo přijde. Policie je řádně přehnaná, vidí vás skrz zdi, má reakční a dojezdovou dobu asi tak deset vteřin a vůbec není radno si s ní zahrávat. Což je na jednu stranu dobře, alespoň vás vývojáři opravdu tlačí do stealthu, ale chvíle, kdy se před muži zákona schováte za pěti zdmi v temném rohu a oni si pro vás stejně bez sebemenšího zaváhání dojdou, by si tvůrci mohli odpustit.

Kolem a kolem fajn zábava, rozhodně ne bez chyby, ale kdo má chuť na trochu odvrácené strany zákona a dovede nad občasným klopýtáním přimhouřit oči, ten nebude koupě litovat. A díru do peněženky vám hra také nepropálí, normálně je za dvacet eur, ale často je možné ji koupit ve výrazných slevách.