Thea: Return of the Giants
Tohle bezplatné DLC přináší spoustu drobných vylepšení, ale bojí se zajímavých změn, které by hru opravdu oživily. Můžeme být rádi, že si s ním autoři dali práci, ale… mohlo to zkrátka dopadnout i lépe.
Další informace
Výrobce: | MuHa Games |
Vydání: | 15. dubna 2016 |
Štítky: | zdarma, fantasy, tahová, taktická, dlc, datadisk, strategie |
Pamatujete si ještě na hru Thea: The Awakening? Doufáme, že ano, protože to byl zábavný a originální kus. Kdo se jejího postapokalyptického světa pořád ještě nemůže nabažit, si už asi všiml, že autoři věnovali krásné DLC zcela zdarma. Říkají mu Return of the Giants.
Obří překvapení
Proč recenzovat něco, co stejně všichni hráči dostanou bez placení, a s čím se tím pádem nepojí žádná složitá nákupní rozhodnutí? To je jako dívat se darovanému koni na zuby, což se, jak nám napovídá lidová slovesnost, dělat rozhodně nemá. Jenže tentokrát je trocha té dentální veteriny potřeba. Thea ve své původní podobě byla imaginativním hybridem spousty různých prvků, a přidání dalších možností a zákonitostí mohlo celý ten křehký hodinový strojek buď naolejovat, nebo mu polámat kolečka.
Takže, co je nového? Noví jsou především obři, jak nenápadně naznačuje název DLC. Probudili se ze své dlouhé dřímoty, neboť je z ní vytrhla nastávající Temnota a scénáristé, kteří nutně potřebovali nové záporáky. Jen co tedy dokončíte hlavní úkol v původní hře, zlomíte vládu Temnoty a říkáte si, jak je celý svět krásně růžový a nikomu se nemůže nic stát, vaše sny rozdrtí gigantická ťápota.
Kvantita vítězí
Nebo taky ne. Obři jsou na první pohled docela hroziví, to ano. Jejich velikost a majestátnost budí respekt. A když se s nimi pustíte do křížku, poznáte, že to není jenom póza. Disponují absurdním množstvím životů, jejich útoky kopou jako ten chudák kůň, co se mu tady celou dobu šťouráme v puse vrtačkou, a všeobecně se zdá, že tohle bude pořádná výzva i pro tu nejvymakanější vesničku plnou hrdinských dobrodruhů. Ale je to iluze.
Obři jsou prostě jenom větší a silnější. Nepojí se s nimi žádné speciální schopnosti, které by (v tomhle případě doslova) zamíchaly kartami. A proti větším a silnějším nepřátelům ve světě Thea existuje jedna jednoduchá, ale všeobecně platná odpověď: početní převaha.
Pokud jste si v průběhu hry vybudovali slušnou zásobárnu drsňaček a drsňáků, jakože jste si ji vybudovat museli, jinak byste Temnotu neporazili a žádní obři by se vůbec neobjevili, tak vám vaši noví sousedé pravděpodobně nenadělají žádný větší problém. Prostě se na ně vrhnete jako armáda mravenců a roznesete je na čepelích obouručních mečů. Jejich příběhová linie je navíc až překvapivě krátká, takže vás neochromí ani případné narůstající ztráty. S trochou píle si s celým tím pozdvižením poradíte během hodiny nebo dvou. A bude konec.
Return of the Giants kromě téhle minikampaně nabízí i hromadu dalších událostí, předmětů, postaviček nebo obrázků. Taky přinášejí různé opravy a úpravy, o které si žádala komunita. Všechny tyhle přídavky je moc hezké mít, ale nečekejte, že se váš zážitek ze hry nějak výrazně změní. Ano, různá náhodná dobrodružství se rozhodně neopakují tolik, jako v minulosti, což vás při delších sezeních určitě potěší. Celkově je to však pořád jeden a ten samý typ obsahu, který si rozhodně nijak nepohrává se základními premisami hry a nezabrání tomu, aby váš práh překročila rutina. Obři se sice vracejí, ale nic moc nového s sebou nepřinášejí.
Dvě tváře zvuku
Víc než předchozí zmiňovaná rozšíření na DLC zaujme něco jiného – zvuková stránka. Za jednu z jeho nejdůležitějších novinek lze považovat hudbu. Nové melodie jsou snad ještě povedenější než jejich předchůdkyně, a na pozadí vám už díky nim nebudou hrát tři skladby pořád dokola. Takhle hutnou, tajemnou atmosféru překvapení a objevování by tvůrci z pouhých kartiček a obrázků asi jen tak nevykouzlili. Soundtrack k téhle hře začíná vypadat jako docela dobrý kauf.
Mnohem větší výhrady se týkají mluveného slova. Pro Thea nebyl dabing nikdy tím hlavním tahákem. Vypravěč postrádá charisma potřebné k tomu, aby se jeho hlas ani po mnoha hodinách hraní neoposlouchal. Žádné plusové body nezískává ani za příšerně anglickou výslovnost různých slovanských termínů.
Super editor
Spolu s DLC se do hry dostal i editor událostí, díky kterému si můžete vcelku jednoduše napsat a ostatním následně nasdílet svoje vlastní dobrodružství. Ačkoli ovládání editoru by určitě mohlo být intuitivnější, má tahle hračička opravdu nedozírný potenciál. Nyní můžete hru doplnit o výtvory své kreativity a přidat k nim ohromné množství více či méně kvalitního materiálu, stejně jako ostatní hráči.
Kromě editoru toho na novém DLC bohužel není moc, co by se dalo opravdu od srdce pochválit. Ale ani spalující kritika není zrovna adekvátní reakcí. Rozšíření je pro všechny hráče zdarma a dokazuje oddanost, kterou tvůrčí tým ke svému projektu chová. Ať se na to díváte z jakéhokoli úhlu, nový obsah celé hře prospívá a všichni můžeme být rádi, že existuje. Jen prostě neprospívá tak moc, jak by se možná líbilo.