The Wreck

Verdikt
75

Pokud se rádi noříte do příběhů a baví vás osobní dramata, The Wreck bude přesně pro vás. Není to adventura v pravém slova smyslu, celý zážitek spíše připomíná interaktivní film.

Další informace

Výrobce: The Pixel Hunt
Vydání: 14. března 2023
Štítky: interaktivní film, mobilní hry, adventura

Jak si definujeme hru? Titul The Wreck by možná měl s některými striktnějšími definicemi problém. Ovšem byla by škoda se tím svazovat a přijít tak o hluboký zážitek, který přináší. 

Nejblíže bude mít The Wreck asi k příběhovým adventurám. Vaší jedinou interakcí se světem je ovšem občasný výběr odpovědi. I zde jsou ale možnosti velmi malé a celý zážitek je značně lineární. To samozřejmě může být ku prospěchu věci, pokud vás právě zajímavé příběhy zajímají. 

Hlavní postavou se stává Junon, která zjistí, že její matka v nemocnici bojuje o život, a právě na její ramena padnou veškerá těžká rozhodnutí. Jak se velmi rychle ukáže, Junon má spoustu problémů sama se sebou a na podobná rozhodnutí rozhodně není připravená. Celý příběh je vyprávěn formou scénáře, který je naší postavou psán, vyprávěn i hrán. Zároveň neustále slyšíme její vnitřní monolog, který každou situaci doplňuje. Nejvíce rozhodnutí přichází paradoxně v těchto tichých myšlenkách, většinou se ale jen dozvíme více informací. Občas se ale může vyplatit ztratit se trochu v myšlenkách, protože si tím otevřete další možnosti dialogu. 

Junon se každopádně po chvíli dostane do slepé uličky, zareaguje přehnaně, podrážděně a vyrazí pryč z nemocnice. A když sedne do auta, vrátí se zpět k bolestné vzpomínce z bouračky. Odtud také název hry. Stejně tak by mohl odkazovat k mentálnímu stavu hlavní hrdinky. A právě bouračka nás bude provázet celou hru, slouží totiž jako rozcestník k dalším klíčovým vzpomínkám. Vzpomínka nám doplní důležitou část příběhové skládačky a po ní se vrátíme zpět do nemocnice, kde se Junon zvládne zachovat klidněji a příběh pokračuje.

Pro tento typ hry je zásadní, aby bylo vyprávění poutavé a postavy zajímavé. S klidným srdcem mohu říci, že všichni zúčastnění jsou natolik zajímaví a nepředvídatelní, aby vás bavilo se šťourat v jejich vztazích, motivacích a vzpomínkách. Postupně budete také rozplétat, čím vším si naše hrdinka prošla a co zanechalo v jejím srdci obří díru. 

Vzpomínky jsou sice lineární, ale můžete je prozkoumávat vlastním tempem. Přetáčet je dopředu, vracet se dozadu… a hledat u toho detaily, kterých si napoprvé nevšimnete. Proto také každou tuto scénu procházíte víckrát. Občas jsem měl pocit, že to autoři již lehce natahovali. 

The Wreck má netradiční přístup k vyprávění. Jeho interaktivita je spíše iluzorní, ve výsledku se jedná o jasně načrtnutou a lineární cestu. Na rozdíl od filmu ji však můžete projít vlastním tempem a o některých detailech se toho dozvědět více, pokud vás to bude zajímat. Vizuální stránka se také povedla, i když je lehce netradiční. Nečekejte však plynulé animace nebo nějakou zásadní úroveň detailů v prostředích. Vyprávění, monology a dialogy jsou tu prostě na prvním místě. Pokud od toho však čekáte skutečnou hráčskou hru, budete zklamaní.