The Stillness of the Wind

Verdikt

Poklidná samota, maličký statek a život, co vůbec nikam nepospíchá. Pokud vás myšlenky na podobné věci nenechávají klidnými, The Stillness of the Wind by mohla být přesně pro vás. Hra zatím nemá upřesněné datum vydání.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Mac OS XMac OS X

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Memory of God / Lambic Studios
Štítky: umění, farma, meditativní, experiment, adventura

Pokud je vám od pohledu poklidný vizuál The Stillness of the Wind něčím povědomý, tak to je proto, že hra přímo vychází ze zajímavého indie počinu Where the Goats Are. Premisa se mění jen minimálně, stejně tak příběhové zasazení. Což znamená, že jde stále o velmi zajímavý projekt, který by neměl minout hráče hledající zenovou atmosféru.

Where the Goats Are vyšla loni na Itch.io. Jejím největším kladem oproti The Stillness of the Wind je rozhodně cena. Where the Goats Are je totiž zdarma nebo za vámi jmenovanou sumu. Druhá jmenovaná přechází na populárnější platformu Steam, kde už podobný platební model není možný. A trochu pochybujeme, že by hra byla standardně zdarma.

Původní projekt nabízel zážitek nepřesahující jednu hodinu. The Stillness of the Wind má ambice zabavit na mnohem déle, protože se jednotlivé aspekty dočkají větší hloubky. Babičku Tikvah střídá babička Talma. Kozy zůstávají, ale přidávají se k nim slepice. Staráte se tak o další příživníky, kteří neustále produkují mléko a vajíčka.

To všechno můžete nejen prodávat pravidelně vás navštěvujícímu obchodníkovi, ale také z toho vyrábět sýr a smažit volských ok. Kromě zvířecích produktů dojde i na pěstování zeleniny. Přesto je farmařící stránka hry tím posledním, co by vás mělo zajímat.

The Stillness of the Wind je především o atmosféře. Je o staré paní, kterou postupně v průběhu života opustili všichni její příbuzní kvůli lepšímu životu ve velkoměstě. Hra vypráví o naprosté samotě oproštěné od všech výdobytků moderní doby.

Jediný kontakt se světem nabízí zmiňovaný obchodník, který zároveň v roli pošťáka přináší zprávy z civilizace a vy jen bezmocně nasloucháte nehezkému vývoji lidstva. Ale mohou si za to sami. Váš život je sice jedna velká rutina, ale o takovém klidu se nám dnes ani nesní. Jste to jen vy, plodící zahrádka a spokojeně přežvykující kozy.

Na vydání hry si ještě nějakou chvíli počkáme. Ale netřeba spěchat. Klidný tlukot srdce můžete trénovat s Where the Goats Are, zatímco The Stillness of the Wind vyjde, jak Steam stránka vtipně uvádí: „When the goats are ready.“