The Splatters

Verdikt
72

Prvotina studia Spiky Snail pořádně zaměstná vaše mozkové závity a kdyby byl herní princip srozumitelnější a přímočařejší, byla by z toho být opravdu nebezpečná návykovka. I tak se jedná o příjemnou volbu pro majitele konzole Xbox 360, kteří mají v oblibě logické hry.

Další informace

Výrobce: SpikySnail Games
Vydání: 11. dubna 2012
Štítky: plošinovka, hlavolamy, logické

Zatímco mainstream logické hry ze svého portfolia až na výjimky (čest Portalům) vytěsnil, na nezávislé scéně se s podobnými hrami doslova roztrhl pytel. Další zástupce této početné skupiny se objevil na Xbox Live pod názvem The Splatters. Jde o prvotinu izraelského vývojářského studia Spiky Snail a nutno dodat, že vcelku podařenou.

Při bližším seznámení zjistíte, že The Splatters je skupinka akrobatů, kteří touží pouze po jediné věci – zemřít, co nejoriginálnějším způsobem. K tomu jim dopomáhej libovolný Bůh, ale hlavně hráč. Začínající autoři vsadili hlavně na fyzikální model a celkovou nenáročnost hry, která je ovšem spíše zdánlivá. Obsahem i pojetím je však určena pro všechny hráče bez rozdílu věku a pohlaví. Morbidní námět hry je totiž vyobrazen nenásilným a spíše roztomilým, způsobem, který hře zároveň dává jasný vizuální tón.

Zabij se znovu, Same

Hlavní hrdinové připomínají na první pohled kuličky z World of Goo, ale vzápětí se jakákoli podobnost vytratí. Zatímco ve World of Goo budujete mosty a věže a snažíte se zachraňovat co nejpočetnější skupinky, zde ničíte sebe i lepkavou hmotu, která je kolem vás rozmístěna. Abyste byli úspěšní, tuto činnost musíte zakomponovat do efektivních destruktivních komb. Čím více se vám podaří zničit na jeden zátah, tím více bodů za to dostanete. Body se sčítají do konečného skóre, které určuje, zdali jste hodni postoupit do následujícího levelu.

Jednotlivé úrovně jsou abstraktní koláže z běžně použitelných věcí, které visí ve vzduchu a tvoří jeden nenarušený celek. Uvnitř se nachází kluzké povrchy, bodáky a jiné překážky, které hrají s vámi i proti vám. Záleží jen na vás, jak se s touto skutečností sžijete a jestli si ji dokáže naklonit na svoji stranu. Hra totiž občas budí dojem, že je pouze o ničení všeho a všech, ale pravda je taková, že bez přemýšlení a taktického postupu se nikam nedostanete. A někdy je toho přemýšlení a taktizování na hru tohoto typu prostě moc, což hráče, který si chtěl odpočinout paradoxně od hry odvádí - musí si odpočinout od zábavy, která měla být sama o sobě odpočinková.

Tutoriálová zábava

Celkem je v nabídce 69 levelů, které jsou rozděleny do tří skupin. První nese název „Become a talent“ a jde vlastně o nenásilný tutoriál. Usměvavé stříkance vám tu názorně předvádí všechny pohyby, co ovládají a vy se je snažíte napodobit. Následuje několik samostatných levelů, kde si to můžete vyzkoušet sami. Nápověda je vám sice k dispozici, ale použít ji nemusíte. Tvůrcům se ji povedlo vystřihnout, tak aby byla srozumitelná a užitečná všem, takže ani pokročilejší hráči se vůbec nenudí.

Další dvě skupiny úrovní jsou rozdělené podle zaměření – na vytváření komb a na pohyb ve vzduchu. Méně zkušenému hráči zabere několik desítek hodin, než úspěšně proleze všemi levely. A zapotí se i hardcore hráči, kteří však díky svým zkušenostem odhalí, že to vždy není jen kvůli nastavené obtížnosti, ale kvůli nedotaženému designu řady hádanek. Jakoby se na hře projevila relativní nezkušenost vývojářů. Kdyby chlapi uznali, že některé úrovně jsou jen do počtu a vystřihli je, výsledný dojem by byl mnohem lepší.

Sebevražda pro pobavení

V menu hry se nachází i jedna zajímavost jménem Splatters TV. Vedle funkce žebříčku nejlepších hráčů umožňuje i sdílení videí ze hry. Pakliže jste na nějakou část vaší hry pyšní, tady se s ní jednoduše pochlubíte. A stejně tak se můžete dívat i na ostatní. Jenom byste se měli připravit, že konkurence je veliká.

Abyste zvýšili šance na zaujetí diváků, mělo by se hodnocení vašich komb pohybovat v řádech desítek nebo spíš stovek tisíc bodů. A to už je pořádná fuška a mnoho hodin tréninku. Na druhou stranu, není lepší motivace, než je soupeření s cizími lidmi nebo ještě lépe - s přáteli. Tímto jednoduchým prvkem Spiky Snail tak trošku vykompenzovali chybějící multiplayer.

Genius loci nenalezen

The Splatters je velmi dobrá hra, ale trošku jí shazuje nedotažený záměr. Nenajdete v ní žádné zásadní chyby ani nedostatky - všechno v zásadě sedí tak, jak má. Svou chytlavostí se však přesto nedá se zmíněným World of Goo vůbec srovnat.

Největší síla logických her tkví v geniální jednoduchosti stěžejního mechanismu. Ten tvůrci svou všestranností umožní navrhnout snadno pochopitelný, různorodý a návykový obsah, od něhož se nemůžete odtrhnout. A právě tuhle magii The Splatters postrádá. Základní nápad je jednoduchý a díky zapojení fyziky i dostatečně variabilní. Tvůrci však neodolali svým ambicím a namísto toho, aby jej beze zbytku vytěžili v nápaditých úrovních, snaží se zážitek postupně obohacovat drobnými doplňky.

Ovládání je kvůli tomu zbytečně složitější, než by muselo být a vícero řešení puzzlů zase hře ubírá na srozumitelnosti a přímočarosti. Bavit se budete určitě, ale po počátečním nadšení už se ke hře vrátíte jen nárazově. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla, což původně vypustil z úst člověk, který měl stoprocentně na mysli právě logické hry. Kdo ví, třeba zrovna vymýšlel Tetris nebo World of Goo...