The Sims FreePlay

Verdikt
76

The Sims FreePlay je překvapivě zábavná a funkční simulace. Škobrtá však v otázce rozsahu a zpoplatnění.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Windows PhoneWindows Phone

Microsoft Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Electronic Arts
Vydání: 15. prosince 2011
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, mobilní hry, simulace

The Sims FreePlay si neklade za úkol nic jiného, než přiblížit klasickou hratelnost simulace The Sims generaci hráčů srostlé s mobilními platformami. Skrz ověřené herní mechanismy, současně však také skrz postupy poplatné free-to-play trhu.

Patříte-li mezi fanoušky série nebo jen příznivce žánru simulace života, budete s prvním zapnutím The Sims FreePlay okamžitě vědět, oč tu běží. Nemalou část obsahu totiž hra sdílí se svými příbuznými z velkých systémů. Začínáte výběrem sousedství, v němž chcete hrát. Následuje poměrně detailní editor vlastní postavy. Upravit lze celou řadu atributů, jmenovitě pohlaví, vzhled, detaily obličeje, vlasy, oblečení nebo třeba osobnost daného člověka.

Jakmile budete vrženi do samotného herního světa, přichází na řadu tradiční náplň každé Sims hry. Od tohoto okamžiku přebíráte kontrolu nad životem svého Simíka. Musíte se starat o jeho základní potřeby, budete s ním chodit do práce, nakládat s jeho financemi, navazovat známosti se sousedy a také zvelebovat vlastní dům. Zabudovaný tutoriál se přitom hezky stará o to, abyste se coby hráč neztratili v jednotlivých možnostech titulu a grafika také působí velmi příjemně.

Vše by bylo na velmi dobré cestě k vysokému skóre, nebýt skutečnosti, která říká, že The Sims FreePlay je od základu koncipovaný jako freemium mobilní titul. Háčky to skrývá hned dva. V prvé řadě nelze hovořit o Sims simulaci s rozsahem funkcí a herních prvků srovnatelným se hrami dostupnými na počítačích. To jednoduše nelze očekávat. Zapomeňte tedy na stejný počet předmětů ve hře nebo rozsáhlé rozhovory s ostatními postavami.

Zadruhé je třeba počítat s přítomností mikrotransakcí. Dokupování doplňků nebo třeba bytového vybavení totiž přijde v The SIms FreePlay relativně draho a pro ty, kteří nechtějí čekat až si jejich Simík na danou tužbu vydělá řádným chozením do práce, má hra pochopitelně připravený systém mikrotransakcí. Jeho samotné zabudování ovšem není tím hlavním problémem. V horším světle vidíme příliš vysoké ceny a zdlouhavé střádání úspor. Tehdy má hra tendenci zvrtávat se v nudnou fušku.

Jestli tedy do The Sims FreePlay půjdete coby do regulérního pokračování v sérii, čeká vás zklamání. Na to hra jednak neposkytuje dostatečnou hloubku zážitku a zadruhé vychází z filozofie mobilního trhu, kde vládne free-to-play model. Na to, abyste si tento počin užili, musíte hledat spíš oddychovou, odlehčenou verzi životních simulací s bonusem v podobě přenosnosti. Tehdy vám hra nabídne překvapivou spoustu zábavy.