The Simpsons: Tapped Out

Verdikt
62

The Simpsons: Tapped Out sice těží z popularity své značky, ale nabízí i ucházející jádro budovatelských strategií. Při vývoji hry se její tvůrci dopustili několika zbytečných přešlapů, revoluce v žánru se v žádném případě nekoná, plusové body za férový obchodní přístup i parádní ztvárnění nicméně určitě nejsou k zahození.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Electronic Arts
Vydání: 29. února 2012
Štítky: budovatelská, platby uvnitř hry, zdarma, casual, tycoon
Už při svém uvedení v roce 2012 promluvilo The Simpsons: Tapped Out výrazným způsobem do žebříčku nejvýdělečnějších mobilních titulů a hra svému vydavateli Electronic Arts okamžitě začala generovat působivá čísla. Co tehdy stálo a vlastně pořád stojí za jejím úspěchem? Relevantní napojení na legendární kreslený seriál, ale také péče tvůrců, kteří vývoj projektu nenasměrovali seberuinujícím směrem mnohých budovatelských strategií.

Homer Simpson jednoho dne nechtěně zaviní havárii springfieldské jaderné elektrárny, což má za následek kompletní vymazání města z mapy. Na vás jako hráči je znovuvybudovat Springfield pěkně od píky stavbou domů, přidáváním obyvatel a zvyšováním životní úrovně městečka. Po vzoru žánru tycoonů to vyžaduje hodně ťukání na displeji, trochu toho plánování a existuje rovněž možnost určité sociální interakce skrz navštěvování sídel vašich přátel.

Hlavní náplní je zadávání zakázek na stavbu nových budov a plnění úkolů, které vám hra zadá. Za to obratem obdržíte zlaťáky, které lze investovat do dalšího vybavení města. Velmi pomalu vám na účet budou téct také donuty, zde sloužící jako prémiová měna pro nákup jinak nedosažitelných charakterů nebo staveb. A ano, tušíte správně. není nic lehčího než si donuty zakoupit prostřednictvím mikrotransakcí. Na druhou stranu to od vás není vyžadováno a The Simpsons: Tapped Out působí obsahově plně i bez toho.

Pochválit je třeba neutuchající starost vývojářů. Hráči se v průběhu let dočkali jednak vyladění hratelnosti, v jejímž rámci byly změněny a zautomatizovány některé mechanismy, ale také hned několika expanzí, do nichž v Electronic Arts kontinuálně investují a které ozvláštnily zaběhnuté pořádky nějakou novou aktivitou. The Simpsons: Tapped Out se rovněž může pochlubit velkou konkurenční výhodou v podobě autenticity. Několik scénáristů seriálových Simpsonů se stará, aby humor a nápady značky ladily i se hrou, průpovídky postav jsou vesměs namluveny těmi samými herci a autoři několikrát provázali děj na televizních obrazovkách s událostmi ve hře.

Identický zůstává také vizuál. Hra je po této stránce věrnou nápodobou komediální show s dominujícími pastelovými barvami a vším, co mají fanoušci rádi. Hra navíc působí živě, na dipleji se něco neustále děje, čemuž známá estetika jen napomáhá.

The Simpsons: Tapped Out není obtížnou hrou. To a závazky EA, jejichž výsledkem je stálý tok aktuálního obsahu, z ní dělá překvapivě svěží záležitost. Ano, přítomnost exkluzivních položek dostupných jen pro plátce mikrotransakcí zamrzí, stejně jako překvapivá nutnost být během hraní online, i přesto z toho ale hra vychází jako jeden z nejpřívětivějších free-to-play pokusů. Takový, který zrovna dvakrát žánr neinovuje, ale je smysluplně navržený, vypadá krásně a můžete od něj odejít bez obav, že pár minut vaší nepřítomnosti zničí veškerý dosažený postup. A to každý freemium casual titul nabídnout nedokáže.