The Settlers Online
Příjemná budovatelsko-ekonomická strategie pro prohlížeč. Pokud ve vás dřímou touhy se starat o osadu či vesnici a zajistit všem svým občanům spokojené žití, tuhle hru klidně zkuste.
Další informace
Výrobce: | Blue Byte |
Vydání: | 15. září 2012 |
Štítky: | platby uvnitř hry, zdarma, obchodní, multiplayer, budovatelská, manažer, v češtině, nejhranější na starých hry.cz, online, strategie |
Strategických her pro prohlížeč existuje takové množství, že člověka musí nutně napadnout, proč vlastně studia pořád přidělávají další a další. Už jich je zkrátka dost. V tomhle případě ale nelze jen tak mávnout rukou, už jen kvůli slavnému jménu. Série budovatelských strategií Settlers datuje své kořeny do dob, kdy se ještě hry přenášely na disketách a za plochý monitor by vás připoutali ke kůlu za čarodějnictví. Tedy nějakých pětadvacet let zpátky, samozřejmě.
Pokud jsou vám známy principy této slovutné strategické ságy, nebudete v browserové verzi vlastně ani potřebovat nápovědu. Autoři se opravdu nesnažili fanoušky překvapit a vykolejit nějakými převratně novátorskými přístupy. Naopak, příznivec série si má připadat pohodlně, bezpečně, a hned jako doma - což se taky podařilo.
Klíčovým konceptem jsou výrobní řetězce surovin. Pod tím si není třeba představovat žádnou velkou vědu, zkrátka jde o procesy, které postupně přetvářejí surové materiály v bohulibou produkci. Představte si třeba takový strom. Stojí si v lese, nikam zvlášť nespěchá a vlastně nemá pointu, že. Pokácením vznikne kláda, z té v jiné budově naděláte prkna, a z nich už může vzniknout třeba hospoda, která má pointu samozřejmě daleko větší než nějaká ubohá břízka. Podobných a klidně daleko složitějších řetězců jsou Settlers plní, a lze je tedy považovat za hlavní pilíř celé hratelnosti.
Na to, že se jedná o prohlížečovou bezplatnou strategii, má hra management surovin opravdu docela propracovaný. Musíte dávat pozor, abyste nekáceli víc stromů, než zasadíte, jinak se mašinérie zastaví, protože se bude čekat, až vyroste semenáček. Je potřeba pravidelně hledat nové žíly kovů, když ty stávající vyprázdníte, a podobně. Přidejte do toho obchod s ostatními hráči, širokou nabídku materiálů a surovin, a máte výsledek, který si hračičkové se slabostí pro ráchání se v různé výrobě a ekonomice výborně užijí.
A co vojáci? Ano, jednou ze surovin jsou i zbraně, které můžete vtisknout svým růžolícím panákům do dlaní, ale nečekejte, že si pak můžete jít po krku s jiným hráčem. Výpady lze provádět pouze vůči táborům banditů, které naleznete na svém ostrově.
The Settlers Online očekávatelně trochu sužuje její bezplatná nátura, protože stavění a získávání surovin trvá poměrně dlouho, což vás má samozřejmě přinutit platit skutečné peníze. Nabízí se pak otázka, proč si nepořídit některou plnohodnotnou offline strategii ze série Settlers, kde se na nic čekat nemusí. Na druhou stranu, online verze se může pyšnit komunitním aspektem, chatem mezi hráči, možností přidávat se do hráčských cechů a podobně, což může být pro někoho, kdo se rád při hraní druží, klíčový faktor.
Faktem zůstává, že na The Settlers Online se docela dobře kouká, hratelnost nabízí odpočinkovou, až rozvláčnou, ale příjemnou, a pozorovat mravenčí hemžení vašich maličkých pracovníků, zatímco vše funguje jako dobře namazaný stroj, byla zábava už před dvaceti lety v prvních a druhých Settlerech, a zábava je to v podstatě stejná i dnes.