The Settlers II: Gold Edition

Verdikt
70

Ve své době úspěšná budovatelská strategie ze starověku, kterou dnes ale budete hrát spíš kvůli nostalgii než čemukoliv jinému.

Další informace

Výrobce: Blue Byte
Vydání: 31. srpna 1996
Štítky: budovatelská, realtime, staré pecky, strategie

Některé herní koncepty přežily věky a běžně se používají i v dnešních hrách. Jiné naopak skončily v propadlišti dějin, a nutno dodat, že dost často právem. Jedním z nich je i systém stavění a napojování cest, jemuž je podřízena celá hratelnost Settlers II.

Domy v této budovatelské strategii totiž musí být vždy napojeny na centrální síť cest, na čemž by nebylo nic divného - jak by se jinak poddaní dostali do města, ne? Problém je, že budovy nelze otáčet, což často vede k nuceným nepěkným obchvatům a zbytečnému zdržování, protože staří Římané byli lidé stoprocentně ukáznění a po trávnících prostě nechodili, zdá se.

Kostrbaté ovládání a dřevní herní mechaniky dost možná vystaví bariéru, kterou moderní hráč nebude schopen překonat. Kdyby to ale udělal, zjistí, že pod tvrdou slupkou se skrývá stále velmi dobře fungující jádro. Je třeba obstarávat výrobní řetězce od surových materiálů až po hotový produkt. Není to nic složitého, ale je to zkrátka zábavné a svým způsobem naplňující, když vidíte, jak z mlýna do pekárny odnáší první pytle mouky z obilí, které jste si sami vypěstovali opodál. 

Settlers II jsou vcelku komplexní budovatelskou strategií s množstvím možností a nastavení, řadou budov a výrobních procesů s různými výsledky a výdobytky. To jsou kvality, které na své lákavosti neztratily za těch dvacet let vůbec nic. Problém je, že svým nepěkným vizuálem a pravěkým uživatelským rozhraním zkrátka nejde o hru dobře přístupnou. Též se můžete zeptat, proč vlastně hrát Settlers II, když o tři roky mladší Pharaoh nabízí stejnou úroveň propracovanosti, a ještě k tomu se hraje naprosto famózně i dnes? Otázka, na kterou se, abychom byli upřímní, dost těžko hledá odpověď. Pharaoh není zdarma, Settlers II si můžete zahrát bezplatně v prohlížeči (ačkoliv verze optimalizovaná pro moderní počítače je k dostání rovněž za úplatu). A pak už jen tak nostalgie, nejspíš.