The Secret of Monkey Island

Verdikt
85

The Secret of Monkey Island je jedna z nejznámějších a nejslavnějších adventur vůbec. Takového statutu hra samozřejmě nemůže dosáhnout, aniž by byla výjimečná. Původní verze je k dispozici zdarma, směle do toho!

Další informace

Výrobce: Lucasfilm Games
Vydání: 1. října 1990
Štítky: zdarma, retro, humor, staré pecky, online hry, adventura, online, logické

Když se téměř třicet let stará hra dočká nespočtu předělávek na nejrůznější moderní herní systémy, je to poměrně spolehlivá indicie, že se jedná o něco velkého. To je přesně případ klasické adventury The Secret of Monkey Island (kterou všichni známe pouze jako "Monkey Island"). Můžete si ji pořídit na telefony, konzole i počítače. Původní neupravená verze je nicméně k dispozici zdarma a nebude po vás dokonce chtít ani žádnou instalaci, protože běží v prohlížečovém emulátoru.

Nic vám tak nebrání pustit se spolu s pirátem-začátečníkem Guybrushem Threepwoodem do karibského dobrodružství. Hra srší vtipem, je výborně napsaná a ze svého jedinečného kouzla neztratila za tři dekády vůbec nic.

Ovládání není kontextové, je tedy potřeba postavu vést přes konkrétní činnosti, jejichž nabídku naleznete ve spodní části obrazovky. Nic jiného ale od adventury z roku 1990 samozřejmě nelze čekat. Dá se na to vcelku rychle zvyknout, a hlavně, trocha nepohodlí je malinká daň v porovnání s kvalitou samotné hry.

Hádanky, které budete muset řešit, jsou řádně obtížné, a nikdo vás samozřejmě nepovede za ruku. Pokud byste si ale opravdu nevěděli rady, na internetu je k nalezení nespočet návodů, takže opravdové záseky jak ze staré školy už zaplaťpánbůh nehrozí.

Monkey Island bylo vynikající dobrodružství, když hra vyšla, a je jím i dnes. Doporučení je tedy samozřejmě nasnadě - rozhodně ji zkuste, stojí za to. Pokud byste měli zájem o vylepšenou verzi z roku 2009, můžete si ji za drobný peníz pořídit pro v podstatě libovolnou platformu. Tu pravou nostalgii ale pochopitelně lépe nabídne verze původní, a ta je k dispozici zcela zdarma.