The Mars Files: Survival Game

Verdikt
84

Marsovský survival nabízí v retro kabátku spoustu věcí k objevování, ať už jde o příběh nebo o samotný povrch cizí planety.

Další informace

Výrobce: Loco Games Studio
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, survival, manažer, strategie

Rudá planeta je aktuálně v kurzu. Kolem Marsu vznikají knihy, filmy, seriály, ale i stolní a počítačové hry. Důvod je zjevný – přistání člověka na Marsu se přibližuje. Sci-fi se stává skutečností. V The Mars Files Mars přímo kolonizovat nebudete, protože vám ruce zabere vlastní záchrana.

Po spuštění The Mars Files vás možná překvapí, jak zastarale hra působí. Příběh je vyprávěn pouze textově, na mapu nahlížíte shora, ikonky míst jsou jednoduché a automatické souboje naplňují textové zprávy o způsobeném zranění. Nic z toho není na škodu. Hře styl padne jako pověstný hrnec na marťanskou zadnici.

The Mars Files vás možná během prvních minut vyděsí nutností tapat na tlačítko hledání surovin. Nebojte se. Není to klikačka. To jen zezačátku musíte natěžit potřebné suroviny, abyste postavili generátory kyslíku a pumpu na vodu, které vás rychle zbaví povinnosti klikání. Až se postaráte o stabilní přísun elektřiny a jídla, můžete se vydat na průzkum planety.

Své malé vozítko vybavíte základními zbraněmi, zabalíte si pár plechovek jídla a hurá vstříc dobrodružství. Po povrchu Marsu se pohybujete tapáním na čtverečkovou síť. Postupně odhalujete zakrytou mapu, navštěvujete skaliska, jeskyně, ale i ruiny budov předchozí civilizace. Každé místo má svůj příběh. Občas narazíte na ztraceného astronauta, jindy naleznete užitečné vybavení a občas dostanete možnost rozhodnout se, jak se zachovat ve vypjatých situacích. Ale téměř vždy na vás něco vyskočí ze tmy a přinutí vás bojovat.

Automatičnost boje neznamená, že by byl nudný. Váš stroj můžete postupně vybavit až šesti útočnými nebo obrannými doplňky. Zbraně útočí samy od sebe každých několik vteřin, stejně jako hmyzí nepřátelé. Pokud by šlo do tuhého, můžete si okamžitě doplnit část zdraví jednou konzervou. Z počátku je dobré držet se zkrátka, neriskovat, vybavit se, a pak se na ně vrhnout se vší parádou.

Bylo by hloupé toho prozradit více, protože hru tvoří hlavně průzkum a příběh, a ten si musíte odhalit sami. Hlavní je, že jako celek hra parádně funguje. Vyprávění je zajímavé, rozhodnutí těžká, průzkum riskantní, vylepšování vozítka a základny zábavné a minimalistický design nerušivý a přehledný. To vše bez nutnosti investic. Pokud vás baví odhalování tajemství nebo máte bližší vztah s naším planetárním sousedem, nemáte o čem přemýšlet.

Platební model: Na zařízení s Android je hra zcela zdarma. Skutečné peníze používáte na nákup diamantů, které slouží k pořizování různých ulehčovátek. V klidu se ale bez nich obejdete. Na iOS je hra naceněna na 1€.

Recenzováno na: LenovoTB3-X70L