The Longest Journey Remastered

Verdikt
93

Norská adventura, kterou dodnes považuje řada lidí za jednu z nejlepších her vůbec. Tohle výpravné, magické a tajuplné dobrodružství by se neměl nechat ujít žádný milovník her. Mobilní verze se od té původní liší jen (pochopitelně) upraveným ovládáním.

Další informace

Výrobce: Funcom
Vydání: 24. listopadu 2014
Štítky: sci-fi, fantasy, umění, pohádka, dobrodružná, mobilní hry, adventura

Studentce April Ryan je čerstvých osmnáct. Bydlí v Newportu, futuristickém městě, dělá brigádnici v kavárně, aby si mohla dovolit studia umění. Běžná mladá dívka, chtělo by se říct, ale nemohli byste být dál od pravdy. Že věci nebudou, jak se zdají, začne docházet brzy - před Aprilinýma očima ožívá freska na stěně ubytovny, uprostřed kavárny vidí tančit skřítka a skulptura její spolužačky se mění v živoucího dráčka.

The Longest Journey je herně klasickou point-and-click adventurou. Nemůžete v ní zemřít, žádná akce se nekoná a v cestě budou stát jen a pouze logické problémy, puzzly a dlouhé rozhovory. Provedení hádanek je nicméně skvělé, a ačkoliv záseky jsou vcelku běžnou věcí, vždy je po jejich překonání řešení až bolestně očividné. Hra se nedopouští žádných nelogičností, tedy alespoň v rámci možností prolínání sci-fi a fantasy světa.

To je totiž hlavní tepající burácející síla hry - atmosféra, prostředí a příběh s ním spojený. April brzy zjistí, že umí cestovat mezi dvěma světy. Vědeckým Starkem a magickou Arcadií. Obě říše koexistovaly vedle sebe dlouhá tisíciletí v rovnováze, ta je však nyní narušena.


Šikovní Norové mistrnými tahy malují přenádherný obraz obou míst, nechávají je dýchat životem, pohlcují vás. Realita s The Longest Journey přestává existovat, je tu jen Stark a Arcadie a zoufalá snaha o jejich záchranu. Tanec mezi světy má příběhem definovaný smysl, rozšiřuje se i sbor zajímavých postav, vedlejších příběhů a celé se to dohromady snoubí v herní klenot s takovou atmosférou, že na ní jen tak nezapomenete.

Na grafice se zub času již notně podepsal, s tím je třeba počítat. Pokud se ovšem necháte strhnout vyprávěním a ponoříte se do jedinečné nálady, po deseti minutách už si přítomnost zastaralé grafiky ani neuvědomíte a budete jen hltat hru plnými doušky. Pomáhá tomu i nádherná hudba, výborně napsané dialogy a prvotřídní dabing. The Longest Journey je jasnou volbou pro každého s trochou umělecké duše, pro každého milovníka adventur, pro každého hráče.