The Longest Journey Remastered

Verdikt
93

Norská adventura, kterou dodnes považuje řada lidí za jednu z nejlepších her vůbec. Tohle výpravné, magické a tajuplné dobrodružství by se neměl nechat ujít žádný milovník her. Mobilní verze se od té původní liší jen (pochopitelně) upraveným ovládáním.

Mobilní zařízení

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Funcom
Vydání: 24. listopadu 2014
Štítky: sci-fi, dobrodružná, fantasy, umění, mobilní hry, pohádka, adventura

Studentce April Ryan je čerstvých osmnáct. Bydlí v Newportu, futuristickém městě, dělá brigádnici v kavárně, aby si mohla dovolit studia umění. Běžná mladá dívka, chtělo by se říct, ale nemohli byste být dál od pravdy. Že věci nebudou, jak se zdají, začne docházet brzy - před Aprilinýma očima ožívá freska na stěně ubytovny, uprostřed kavárny vidí tančit skřítka a skulptura její spolužačky se mění v živoucího dráčka.

The Longest Journey je herně klasickou point-and-click adventurou. Nemůžete v ní zemřít, žádná akce se nekoná a v cestě budou stát jen a pouze logické problémy, puzzly a dlouhé rozhovory. Provedení hádanek je nicméně skvělé, a ačkoliv záseky jsou vcelku běžnou věcí, vždy je po jejich překonání řešení až bolestně očividné. Hra se nedopouští žádných nelogičností, tedy alespoň v rámci možností prolínání sci-fi a fantasy světa.

To je totiž hlavní tepající burácející síla hry - atmosféra, prostředí a příběh s ním spojený. April brzy zjistí, že umí cestovat mezi dvěma světy. Vědeckým Starkem a magickou Arcadií. Obě říše koexistovaly vedle sebe dlouhá tisíciletí v rovnováze, ta je však nyní narušena.


Šikovní Norové mistrnými tahy malují přenádherný obraz obou míst, nechávají je dýchat životem, pohlcují vás. Realita s The Longest Journey přestává existovat, je tu jen Stark a Arcadie a zoufalá snaha o jejich záchranu. Tanec mezi světy má příběhem definovaný smysl, rozšiřuje se i sbor zajímavých postav, vedlejších příběhů a celé se to dohromady snoubí v herní klenot s takovou atmosférou, že na ní jen tak nezapomenete.

Na grafice se zub času již notně podepsal, s tím je třeba počítat. Pokud se ovšem necháte strhnout vyprávěním a ponoříte se do jedinečné nálady, po deseti minutách už si přítomnost zastaralé grafiky ani neuvědomíte a budete jen hltat hru plnými doušky. Pomáhá tomu i nádherná hudba, výborně napsané dialogy a prvotřídní dabing. The Longest Journey je jasnou volbou pro každého s trochou umělecké duše, pro každého milovníka adventur, pro každého hráče.