The Guild 3

Verdikt

Simulace života ve středověku se vším všudy. Dokážete se z pozice prostého dřevorubce vypracovat až na někoho, kdo se koupe v dukátech a přepychu? The Guild 3 vychází v roce 2018, ale zahrát si ji díky pečlivě naplánovanému programu předběžného přístupu můžete klidně již nyní.

Počítač

WindowsWindows

29,99 €Steam

Další informace

Výrobce: GolemLabs
Štítky: středověk, survival, simulace, strategie

Kořeny série The Guild sahají až do roku 2002, kdy první díl překvapil svou originalitou a byl obecně přijat velice kladně. Druhý díl se už bohužel se stejným nadšením nesetkal a jeho nekvality nevylepšily ani průměrné datadisky. Přesto se jedná o známou značku, která si zaslouží pořádného nástupce prvního dílu. Může jím být The Guild 3? 

Pokud jste s The Guild ještě neměli tu čest, představte si The Sims ve středověku se strategickými prvky. Vlastně si rovnou představte The Sims Medieval s mnohem hlubšími mechanismy. Aneb začínáte s jedním malým chudákem, který se postupně vypracuje z dřevorubce na obchodníka, dostane se do politiky a stane se třeba i panovníkem. Ultimátním cílem je vybudovat pevnou dynastii, která odolá veškerému středověkému nebezpečenství. A jak to s třetím dílem zatím vypadá?

Obrázek si po třech letech vývoje můžete konečně udělat sami. The Guild 3 totiž zahájila fázi předběžného přístupu, která dovoluje všem odvážlivcům naskočit za nastřádané zlaťáky do polotovaru. Po jednom dni vydaná na milost a nemilost veřejnosti se objevují první reakce a bohužel zatím není důvod k jásotu. Za negativní recenze mohou hlavně zásadní bugy leckdy znemožňující hratelnost.

Ale s tím se musí u produktu v předběžném přístupu počítat a nezbývá než doufat, že plánovaný čtyř až šestiměsíční zátěžový pobyt vytáhne kvality hry na všemi požadovanou úroveň. Na druhou stranu si tvůrci z GolemLabs zaslouží pochvalu za odtajnění plánů, které The Guild 3 čekají v následujících měsících.

Do konce roku vyjdou s měsíční pravidelností velké updaty výrazně rozšiřující obsah aktuálního buildu hry. 26. října se prohloubí znovuhratelnost díky novým podmínkám vítězství (např.: zničit všechny konkurenční dynastie), přibudou mapy Vídně a Visby a dostanete do rukou nový nástroj na tvorbu úkolů mezi hráči. Potřebujete se někoho zbavit? Jednoduše vypište odměnu na jeho hlavu.

O měsíc později, 23. listopadu, dorazí plnohodnotný multiplayer pro 16 hráčů, vylepší se umělá inteligence NPC a otevřou se další dvě mapy Paříže a Mazovského vojvodství. Poslední update letošního roku vyjde 21. prosince a s ním i možnost násilně strhávat budovy nebo je diplomaticky skupovat, naučíte se velet jednotkám, spravovat pokladnu, připojíte se do cizích válek, multiplayer dostane týmový mód, chudina se nají v kuchyních pro bezdomovce a podmaníte si další dvě mapy – Hansu a Nizozemí.

Kromě toho tvůrci slibují čtyři roční období mající vliv na hratelnost, spoustu povolání v různých sociálních třídách, možnost přidat se do veřejných skupin Svobodných zednářů, cechu alchymistů a dalších, případně zvolit temnější stranu v cechu zlodějů. Můžete se vydat cestou obchodu, politiky, řešit zákony, vládnout tvrdou rukou… Ve středověku se zkrátka najde místo pro každého.

Na papíře to nezní vůbec špatně a třeba to po odstranění bugů bude i nadprůměrná nebo dokonce výborná hra. Ale to ukáže až čas. Pokud dokážete překousnout nedodělaný stav The Guild 3, můžete se pustit do simulace středověkého života na Steamu.