The Castles Of Burgundy

Verdikt
70

Tato hra je vážně pro zkušenější deskovkáře, kterým nevadí pomalejší tempo a menší hráčská interakce. Ti tak mohou nyní hrát klasiku The Castles Of Burgundy na cestách nebo i online v povedeném digitálním provedení.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Počítač

WindowsWindows

12,49 €Steam

Další informace

Výrobce: DIGIDICED
Vydání: 28. února 2019
Štítky: historická, deskovka, mobilní hry, strategie

Hra vydaná v roce 2011 dnes již vážně patří do starého železa, a to i na poli deskovek. Ale když ji lidé i po letech stále hrají, očekává se vydání nové deluxe edice, a ještě navíc vyjde v digitální podobě, je jisté, že tu máme opravdu kvalitní kousek. 

Vysvětlovat pravidla této deskové hry zde nebudu, ani bych to v čase recenze nestihl. Hra vás vše naučí v tutoriálu. Nyní potřebuje vědět, že jste princem z 15. století a snažíte se vybudovat prosperující kraj. Za efektivní správu získáváte vítězné body a cest k vítězství je opravdu hodně. Můžete se zaměřit na dálkový obchod a prodej zboží, farmaření, těžbu vzácných kamenů nebo budování prosperující městské společnosti. 

Žádná hra nebude stejná a vždy soupeříte s dalšími hráči. Alespoň nepřímo – vybíráte ze společné nabídky dostupných budov a závodíte, kdo jako první zcela rozvine každé ze zaměření. Pokud nejste zvyklí hrát evropské deskové hry, připravte se na opravdu komplikované a provázané systémy. Vyhrajete jen v případě, že si dovede připravit skvěle fungující strategii, do které zapojíte speciální efekty budov. 

Při prvním hraní může obrazovka vypadat nepřehledně… a nepřehledná opravdu je. Ale po chvíli si zvyknete. Neustále vidíte všechny podstatné informace, což je důležité. Jestli však v něčem hra zestárla, je to vzhled. A to i přesto, že tato digitální verze obsahuje 3D modely budov a řadu hezkých efektů. Výsledek stále není přesvědčivý a některá tlačítka či nabídky vypadají vyloženě odflákle. 

Hru mohu doporučit stratégům, kteří rádi promýšlejí každý krok a nevadí jim ani pomalejší tempo nebo nízká míra interakce mezi hráči. Jedna hra trvá cca 45 minut. Aplikace samozřejmě nabídne hru proti počítači i dalším skutečným hráčům. Její pořízení vás vyjde na 250 korun (nebo 300 na PC), což je stále výrazně méně než za fyzickou verzi. Jestli s deskovkami příliš zkušeností nemáte, podívejte se raději jinam. Hráčům deskovek však tato verze nabízí povedenou konverzi klasiky, kterou si nyní zahrají i sami nebo na cestách.