The Bard's Tale (mobilní verze)

Verdikt
72

The Bard´s Tale coby nezvyklý zástupce akčních RPG sice není bez chyb, vtip, zábava, originalita a konečně rozsáhlost hry vám to však plně vynahradí.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: InXile Entertainment
Vydání: 1. prosince 2011
Štítky: fantasy, adventura, akční, rpg

Jen málokterý žánr je ve své podstatě naladěn na tak vážnou notu jako fantasy. Záchrana světa, rasová politika, to vše platí za standardní součást těchto děl. Je proto opravdu příjemným zážitkem sledovat svěží přístup některých autorů, kteří se rozhodnou uchopit věc za opačný konec. The Bard´s Tale je kapesní předělávka RPG hry z roku 2004, ovšem na rozdíl od běžné produkce její tvůrci ze studia inXile Entertainment využívají každou příležitost, aby titul překlopili do humorného zážitku.

Titulní Bard patří k nejzajímavějším charakterům herního průmyslu. Namísto odměřeného, patosem ověnčeného hrdiny jako hráči na počátku dostáváme do rukou řízného chlapíka se svými pudy a tužbami, které se nebojí doprovodit hlasitým komentářem, originálními vtipy ani výbuchy smíchu. On i další postavy následně rozjíždění skvělou zápletku a inteligentně napsanými dialogy se starají, aby se hráč nenudil ani minutu. Po příběhové stránce hra tedy naštěstí nezestárla ani o píď a zvědavost objevit, co se bude dít dál, stále slouží jako jeden z jejích hlavních taháků.

Kde však zub času zanechal následky, to je prezentace The Bard´s Tale. Modely postav sice prošly omlazovací kůrou a vypadají docela hezky, ta samá pozitiva nicméně nelze říci na adresu textur okolního prostředí v nízkém rozlišení nebo poměrně hadrových animací pohybu postav.


Přitom cestování a boje si užijete přehršel. The Bard´s Tale patří k masivnějším hrám s hodinami, které můžete věnovat dějové zápletce i prozkoumávání světa. Čekají na vás i další RPG prvky v čele s vylepšováním postavy, pestrou paletou vedlejších úkolů a pochopitelně bojem. S tím je zde nakládáno poněkud netradičně a zajímavě zároveň – coby Bard využíváte svého muzikálního umění k vytváření spojenců, kteří se po dobu souboje přidají na vaší stranu.

Za zřejmě největší slabinu hry lze označit fakt, že v roce 2004 nikdo nepředpovídal, že by se kdy objevila na zařízeních s dotykovým displejem. A třebaže designéři v inXile odvedli poctivou práci s úmyslem co nejvíce nám ovládání zpříjemnit, výsledek i přesto působí toporným dojmem, ikonky jednotlivých ovládacích prvků jsou příliš titěrné a při pohybu virtuálním joystikem cítíte značnou neresponzivnost.

Přesto po hraní hry v člověku nezůstává nepříjemná pachuť promarněné příležitosti. Transformace podobně komplexního titulu určitě vyžadovala odvahu, nicméně tvůrci si s ní v rámci možností poradili. Ty některé zádrhele hravě přebije opravdu prvotřídní styl vyprávění a porce obsahu, která vás zaměstná na dobu podstatně delší, než je v rámci platformy zvykem.