Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure

Verdikt
68

Tex Murphy vstal z mrtvých v interaktivním filmu Tesla Effect. Jako vždy se jedná o hodně specifický projekt, fanoušci série budou nadšení, u ostatních hrozí rozpaky.

Počítač

WindowsWindows

19,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

19,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Big Finish Games
Vydání: 7. května 2014
Štítky: parodie, noir, interaktivní film, humor, adventura

Jsou hry, jejichž mechanismy už dávno ztrouchnivěly v křemíkových rakvích a věhlasná jména zavál prach. Neměly se znovu dostat na světlo boží. Až do nedávna tomu tak ostatně bylo a devadesátkové klasiky v klidu prodlévaly pěkně pod zemí. S příchodem Kickstarteru se ale všechno změnilo a hráči mohou svou podporou (a zejména peněženkami) dát najevo, že stojí za to se k některým zdánlivě mrtvým sériím vracet.

Příběhové extempore

Způsob, jakým vytahuje herní designér (a herec ve hrách) Chris Jones letité kostlivce ze skříně, je trochu rozpačitý. Kdybyste chtěli, můžete šmahem jeho nejnovější herecké povyražení shodit ze stolu. Přeci jen ale mluvíme o legendě agenturního světa zlatých devadesátek a trochu úcty je na místě. Obzvláště, když chudák Text Murphy přišel o paměť a bloumá San Franciskem roku 2050 bez povědomí, co dělal posledních sedm let.

Nový Tex Murphy zkrátka sází na uvedená klišé a příběh vystavěný okolo amnézie a bolestně se táhnoucí rekonstrukce ztracených let na první pohled netáhne. Hru zachraňuje druhá polovina. Přeci jenom přinese trochu napětí a nakonec vlastně i solidní a hodně suchý humor.

Příběhové vzedmutí, které od bolestné osobní roviny přechází k děsivému spiknutí, souvisí s prací a jménem Nikoly Tesly a skrze průměrně vystavěnou detektivku pak servíruje slušnou porci napětí a tajemna. Ani během druhé části vyšetřování se sice nezbavíme nelogických situací a pitomých dialogů první poloviny, celé to má ale v závěru alespoň nějaký říz. Už od prvního okamžiku hry je ale jasné, že nováček nebo čerstvý fanda adventur se jednoduše nechytá a Tesla Effect není hra pro něj.

Filmová archeologie

Aby také ne, když takzvaným FMV hrám s hranými filmovými sekvencemi namísto skutečné grafiky odzvonilo před mnoha lety. Tesla Effect kvůli návratu ke klasickému stylu vypadá poněkud zastarale a skrovný kickstarterový rozpočet dává na obdiv v plné míře. Ani sebeparodizace nebo na poměry produkce docela dobře vystupující herci nemohou zastřít fakt, že se hra technologicky opravdu zasekla v dávnověku. Jenže fanoušci vědí, že přesně tak to být mělo.

Pro někoho může být Tesla Effect příjemné zaseknutí v minulosti i co se hereckého ansáblu týče. Návrat na Chandler Avenue hlásí velké množství starých známých, kteří ani moc nezestárli. Pro skutečné fanoušky bude Tesla Effect přesně tím, za co si na Kickstarteru zaplatili. Pokud ale od hry čekáte cokoli jiného, budete opravdu hodně rozčarovaní z výsledku.

Tesla Effect je titul, který na oltář staromilství přináší úplně všechno a bez skrupulí napodobuje předchozí hry v maximální možné míře. Tesla přímo odkazuje k The Ponadora Directive, ale svým způsobem si bere něco z každého dobrodružství detektiva Murphyho. Vedle audiovizuální staroby na vás čekají též mrtvolně archaické herní mechanismy a hlavně hádanky takříkajíc vymknuté z kloubů jakéhokoli herního věku.

Fandům zdar!

Opravdu ve hře nehledejte logiku a nepřemýšlejte nad smyslem většiny překážek. Žádná nenajdete a můžete počítat i s typickým zákysem - ještě že Tesla Effect obsahuje hodně fortelnou nápovědu. Nejde o to, že byste nevěděli, co dělat. Spíš budete mít problém nalézt potřebné předměty, což je ale prokletí většiny 3D adventur.

S vědomím, že Tesla Effect je zastaralý titul, který si užijí hlavně fandové značky a lidé, co si přesně takovou podobu hry zaplatili na Kickstarteru, musíte k hraní přistupovat už od začátku. O to více je obtížné hru hodnotit obecnější optikou.

Tesla Effect je průměrně napsaná hra, která nejen rozpačitě vypadá, ale také se úplně stejně kvůli obstarožním herním mechanismům a nelogickým hádankám hraje. Milovník Texe Murphyho všechno uvedené přejde a užije si bezmála 20 hodin staromilské jízdy.