Tempest

Verdikt
70

Tempest nabízí rozhlehlý svět, moře obsahu i komplexní RPG možnosti. Alespoň na telefonech se však topí v technických nedodělcích, generických úkolech a místo poctivého tutoriálu vás raději hodí do vody.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Ostatní platformy

PočítačPočítač

14,99 €Steam

Další informace

Výrobce: HeroCraft
Vydání: 22. srpna 2016
Štítky: dobrodružná, akční

Piráty máme řádně romantizovány a místo vrahů a zlodějů v nich vidíme akční hrdiny. V této hře sice nenajdete kapitána Jacka Sparrowa, ale piráty adoruje téměř stejně. Jestli vám to nevadí, tak si otevřete láhev rumu a ujměte se kormidla. 

Vítr v plachtách, rum, moře a… svoboda. Tak nějak vnímáme dnes obávané piráty, za což jistě v mnohém může Disney s jejich Piráty z Karibiku. Místo děsivých vrahů a zlodějů si představujeme romantizované hrdiny. Dnes recenzovaná hra tento pohled nijak nerozporuje a vlastně mi to tolik nevadí. Nakonec si dnes recenzujeme hru. A hra by měla především bavit, což Tempest určitě zvládá.

Když jsem viděl screenshoty, na kterých hra ukazuje velké pirátské lodě a námořní bitvy, bál jsem se pomalých soubojů a mořské nudy. Přeci jen, plavba na moři musí být zdlouhavá a každé vzrušení vlastně znamená ohrožení života. Oba tyto problémy hra řeší. První zmiňovaný rychlým cestováním, kdy větší vzdálenosti překonáváte zrychleně na mapě, a ten druhý přidáním arkádových prvků.

Možná vás to překvapí, ale souboje jsou rychlé a sama hra se označuje jako akční RPG. Zapomeňte na opravdovou fyziku, titul se nesnaží o věrnou simulaci. Když zatočíte, tak prostě zatočíte, nabíjíte rovněž poměrně rychle a problém vám nedělá ani rychlé manévrování mezi překážkami a nepřáteli. Zase na druhou stranu, kdo chce simulaci, může vyrazit na moře, nebo si stáhnout jinou hru.

Od hry Tempest však ale můžete očekávat komplexní RPG možnosti. Hlavní postavou je vlastně loď (či její kapitán). Tu vylepšujete, rekrutujete do ní posádku nebo nakupujete potřebné materiály (třeba střelivo). K tomu slouží přístav, ve kterém odpočíváte, ale zároveň můžete ještě přijímat nové úkoly nebo vylepšovat posádku. Možností je v této hře celá řada a nedivil bych se, kdybyste byli zprvu řádně zmatení. Však tutoriál vám toho moc neukáže.

Na obří mapě narazíte na lodě či města různých frakcí, nespočet úkolů a pokladů. Během hry si snažíte budovat reputaci a udržovat vztahy s různými stranami – vždy ale platí, že pomoci jedné znamená naštvat tu druhou. Drobným problémem u úkolů je, že dopředu nevíte, co z toho budete mít. A občas toho zlata opravdu příliš není, takže vylepšení lodi si kupujete jen velmi pomalu.

Nejzábavnější součástí hry je bojování. Před palbou si vyberete požadovaný typ munice, nabijete, zamíříte a vypálíte. Určitě se vyplatí využívat automatického míření, které sice déle trvá, ale je mnohem přesnější. U úkolů opět platí, že netušíte, do čeho jdete a mnohdy proti vám vyjede výrazná přesila, proti které nemáte šanci. Obzvláště proti pevnostem ne.

Zajímavý je otevřený svět, a pokud chcete, můžete se skutečně plavit v reálném čase. Mnohem rychlejší je však zrychlená přeprava po mapě. Ani tak nepřijdete o poklady a náhodné přepady.

Ohodnotit grafiku už není tak jednoduché. Lodě jsou detailní, pohled přímo zpoza kormidla stojí za to, ale město, posádka a další herní objekty jsou reprezentovány 2D kresbami, což může působit zvláštně. Ani fyzika ne vždy funguje dobře, vaše loď na moři často poskakuje a ani vlny nereagují úplně přesvědčivě.

Za hru zaplatíte 200 Kč (a dvojnásobek na Steamu), což na mobilní poměry není málo. Jestli vás baví piráti, rádi se houpete na vlnách nebo přepadáváte další lodě, tato hra vám může nabídnout pořádnou porci zábavy. Na druhou stranu vás jistě zamrzí generické a opakující se úkoly, leckdy nepřehledné rozhraní a občasné technické chyby. Za své peníze však dostanete pořádnou porci obsahu i rozlehlý svět.