Superfrog HD

Verdikt
70

Superfrog HD jde příkladem. Je to stará hra, ale s novými vnitřnostmi. Vhodná pro mladší i starší hráče - těm prvním nabídne barevnou a pohlednou zábavu, starším zase poctivou porci nostalgie.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Počítač

WindowsWindows

Steam

Mac OS XMac OS X

Steam

LinuxLinux

Steam

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

PlayStation Store

PS VitaPS Vita

PlayStation Store

Další informace

Výrobce: Team 17
Vydání: 12. září 2013
Štítky: arkáda, plošinovka, retro, remake, hd remake, pro hráče do 18 let, akční

Tak už i žabáka dostali. Slavný Superfrog si po vzoru jiných klasik odskočil do vysokého rozlišení, snažíc se svůj rybníček příliš nezakalit. Jak totiž víme, s HD retrem je obvykle potíž. Kosmetické remaky jsou tak trochu hry-nehry, a kdybychom se ve verdiktech nenechávali ovlivnit nostalgií, probouraly by sklep hodnocení. Proto se jim radši vyhýbáme. Většina těchto her totiž vyšší cíle nemá. Ale jak je to s obnovou milé amigácké plošinovky, která začátkem devadesátých let napodobila úspěch Sonica? Naštěstí je Superfrog HD něčím víc, než jen pastí na nostalgiky.

Cosi dobrého naznačuje už to, že se k jeho oživení odhodlali sami autoři originálu. Superfrog HD prostě musel být vytvořen s láskou a pečlivostí. Kdo by si šlapal po vlastní pověsti, ne? Team 17 proto vytvořil z gruntu novou hru, která se originálu pouze podobá, a jeho původní obsah připojuje jako odemknutelný bonus.

Pravda, v nové kampani sice žabák proskáče opět staré známé světy jako pohádkový les, katakomby či sněžné údolí, ale do map byly navrtány úplně nové koridory, které jsou větší, zábavnější a co je hlavní, prostě vedou jinudy.

Superfrog HD je ale nový nejen po obsahové, ale i po technické stránce. Nejlépe se to pozná, když se snese z půdy původní materiál. Od něj se ten nový liší daleko jemnější a dynamičtější grafikou, novými efekty i rychlejším skrolingem.

Jenže narozdíl od ježka náš super-obojživelník nemetá kotouly. Vůbec má odpor k jakýmkoliv ztřeštěnostem. Bez ohledu na vlající prapor za krkem, je totiž pořád tím tupoučkým stvořením, co respektuje tradičně jednoduchou hratelnost originálu. Superfrog nikdy nebyl o složitých puzzlech a infarktové hratelnosti, a není ani dnes.

Team 17 svou kampaň cílí nejspíš především na děti. Ještě víc než kdysi. Přesněji řečeno na potomky původních hráčů. Superfrog HD je prostě dvougenerační. Kluk, co si před dvaceti lety u Amigy mačkal beďary, už má dnes syna a co s ním bude hrát? No přece Superfroga! Novějšího a ladnějšího.

Charakteristickou vlastností nové sady misí je proto i poněkud snadnější průběh. Rozkošně usměvavá příroda přímo napovídá, že s touhle hrou těžká práce nebude. Roztomilé protivníky je skoro líto likvidovat a těch pár vypjatých scén? Ty dohraje tatínek. Superfrog HD si o dětské oči přímo kváká.

I když zřetelná snaha o jednoduchost někoho rozlítí, je ze všech úhlů pohledu znát, že Team 17 přistoupil k oživení své klasiky maximálně zodpovědně a stvořil hru, kterou bychom od něj nejspíš chtěli. Snad jen ovládání Britům nevyšlo ideálně. Že by v roce 2013 nešly naprogramovat horizontální pohledy do neaktivních pater obrazovky?

Pár neduhů však bohatě vynahradí další bonusy, o kterých zatím nebyla řeč. Například nový herní mód Frog Trials, ve kterém se žabák žene za skóre v omezeném časovém limitu. Nebo editor misí, který sice nenabízí takové možnosti jako třeba Little Big Planet, ale možná právě on vás definitivně přesvědčí, že remaky má smysl dělat, pokud se dělají s láskou. Superfrog HD je zamilované retro.