Super Mario Bros.

Verdikt
85

Neuvěřitelných jednatřicet let už uplynulo od vydání jedné z nejikoničtějších videoher. Můžete si ji zahrát zdarma v prohlížeči.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Ostatní platformy

NESNES

Nedostupné

SNESSNES

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Nintendo
Vydání: 13. září 1985
Štítky: arkáda, retro, plošinovka, staré pecky, online

Super Mario Bros. je hra, které nikdo nemůže upřít obrovský vliv na celé průmyslové odvětví. Přisuzuje se ji zásluha za záchranu amerického krachujícího herního trhu ke konci osmdesátých let minulého století. Jedním dechem rovnou nutno dodat, že také jde o záležitost, která téměř třicet let držela světový rekord v počtu prodaných kusů. Majitelů kopie Super Maria se totiž našlo něco okolo čtyřiceti milionů.

Z toho důvodu ji snad není třeba obšírně představovat, protože Maria hrál v podstatě téměř každý, kdo kdy přišel do styku s videohrami, ať už šlo o oficiální NES přímo od Nintenda, či nějakou jeho levnou napodobeninu z místní tržnice.

Úkol hry je prostý - doskákat na konec úrovně, porazit zlého Bowsera (ano, plameny plivající ještěrka má dokonce i své jméno) a samozřejmě zachránit princeznu.

V záplavě nostalgických slz je ještě třeba dodat, že hra rozhodně není snadná a pokud vám v rukou stále ještě nerezonuje trénink z dob dávno minulých, dokáže přinutit nervy k pořádnému pochodu. O to smutnější to je, když si člověk uvědomí, že světový rekord v rychlostním průchodu hry je momentálně něco okolo dvaceti minut.

Na hraní se tedy vyzbrojte trochou psychické odolnosti a již nic nebude stát v cestě připomenutí si plošinovky, která nesmírně proslavila žánr a videohry jako takové. Browserová verze se ovládá kurzorovými klávesami, menší skok provedete stiskem klávesy W, větší pak klávesou S. Pokud se zvětšeným Mariem ještě seberete květinu, budete moci střílet. To se dělá klávesou Q.