Super Hexagon

Verdikt
87

Super Hexagon servíruje frenetickou a neuvěřitelně chytlavou hratelnost neustálého vyhýbání se geometrickým překážkám. Pochlubit se může rovněž nápaditým vizuálem a úžasným zvukovým doprovodem. Vyžaduje však absolutní soustředění, proto ho v kodrcajícím autobuse nebo při chůzi ani nespouštějte.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Terry Cavanagh
Vydání: 31. srpna 2012
Štítky: arkáda, akční

Super Hexagon ve vás probudí mnohé pocity. Budete si připadat, jako by vaše mysl ani reálně nemohla pojmout všechny vjemy, které na vás hra neúprosně hází. Vaše prsty nebudou stíhat adrenalinový tanec po obrazovce. Pocítíte i radost, když se vám s vaší šipičkou podaří přežít o pár drahocenných okamžiků déle, jen aby vás milisekundová nepozornost automaticky poslala vstříc jedné straně pětiúhelníku a nápisu Game Over. Předně ale budete od Super Hexagon odcházet víc nabití, než když jste ho zapínali.

Úspěch titulu mu zajišťuje minimalistický autorův přístup a jednoduchost. Ovládáte malou šipku ukotvenou ke středu obrazovky, s níž se můžete dotyky na displeji otáčet v celých 360 stupních. Lehký dotyk jí sotva pohne, podržením ji vyženete do vysoké rychlosti. I premisa je prostá – se vzrůstající rychlostí na šipku nalétávají rozličné geometrické útvary, které tvoří různé obrazce, vždy však zůstává minimálně jedna škvíra, jíž se můžete protáhnout.

Obecným cílem je vydržet narůstající obtížnost a dostat se co nejdále. V Super Hexagon perfektně funguje prvek překonávání sebe sama, kdy se po době těžké dřiny přehoupnete přes nejvyšší skóre třeba jen o vteřinku. Jde o sladký okamžik. Pak vám ale kamarád poví, že vás trumfnul a snaha začíná nanovo. Jedinečnému zážitku napomáhá také přítomnost náhodně generovaných levelů. Nemožnost zapamatovat si postup v kombinaci s nekompromisní obtížností začínající na úrovni těžká způsobí, že budete umírat. Hodně.


Nejde ale o to, že by vás hra zneužívala nebo k vám byla neférová. Pouze testuje vaše reflexy, svižnost, flexibilitu, paměť a instikty, snažíc se vyšroubovat vaše schopnosti za hranici nemožného. To všechno upotřebíte v několika stupních náročnosti. Jakmile překonáte alespoň v jednom z nich metu jedné minuty, odemknou se vám ještě rychlejší. Super Hexagon vytahuje obtížnost ad absurdum a poslední sekce jsou pro normálního člověka nepochopitelně náročné. Zamrzí rovněž absence dalších herních módů.


Přesto máme tu čest s neobyčejně poutavou hru, jako na míru ušitou mobilním telefonům. Navíc je krásně minimalisticky barevná a všechny ty čtverce a šestiúhelníky pulzují do rytmu strhujících elektroskladeb. Super Hexagon vás i díky tomu cele pohltí a jinak to ani nejde. V opačném případě byste nepodávali tak dobré výkony.Velmi snadno se přistihnete, jak hru zapínáte s vidinou pár zabitých minut, jen abyste o dobrou půlhodinu dále neustále restartovali své pokusy s cílem dostat se alespoň o trošku dál.